Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu będą rozmawiać o tym, co metropolie mogą zrobić dla klimatu. Wśród tematów kongresu Smart Metropolia są m.in. zrównoważony rozwój miast, zielona infrastruktura, gospodarka niskoemisyjna i współpraca metropolii z małymi miastami i wsiami. Kongres odbędzie się 7-8 listopada 2019 r. w Gdańsku.
Już teraz można bezpłatnie rejestrować się na to wydarzenie. Smart Metropolia to największy w Polsce coroczny kongres poświęcony zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. W tym roku wśród gości i prelegentów będą m.in. prof. Jan Zielonka, Elżbieta Bieńkowska, Christopher Todd i Marcin Popkiewicz.
Jak poradzić sobie ze zmianami?
W Gdańsku będzie można poznać najlepsze przykłady transformacji na gospodarkę niskoemisyjną i dostosowywania się polskich samorządów do nowych wymagań zmieniającego się otoczenia. Działania te są efektem współpracy, budowania partnerstw, integracji i wymiany wiedzy. Wśród najważniejszych wzywań stojących teraz przed miastami, wsiami i metropoliami jest zmiana klimatu i związany z nią kryzys. W końcu nawałnice, brak wody, gwałtowne opady deszczu, podtopienia, fale upałów to zagadnienia, z jakimi zderzają się współczesne samorządy.
W nowym budżecie Unii Europejskiej 25 proc. środków zostanie przeznaczone na cele klimatyczne. Celem kongresu w Gdańsku jest m.in. nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami. Smart Metropolia to również unikalna szansa na wymianę doświadczeń dla wdrażania miejskich planów adaptacji przygotowanych dla 45 polskich największych miast oraz przygotowania programów i projektów, by skuteczniej aplikować o środki na ich sfinansowanie.
Zobacz: program kongresu Smart Metropolia 2019.
8. Smart Metropolia. Klimat dla metropolii. Metropolie dla klimatu
- 7-8 listopada 2019 roku, czwartek, godz. 8.30-16.15; piątek, godz. 9.00-14.30,
- Amber Expo,
- ul. Żaglowa 11,
- Gdańsk,
- wstęp wolny – wymagana wcześniejsza rejestracja.