Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kręci ich kryminalistyka i chcą pomagać innym. Przyszli policjanci mieli swój dzień otwarty [ZDJĘCIA]

Kręci ich kryminalistyka i chcą pomagać innym. Przyszli policjanci mieli swój dzień otwarty [ZDJĘCIA]

Uczestnicy IV Pomorskiego Dnia Otwartego dla klas o profilu policyjnym

Pokaz pirotechniczny, konkurs strzelecki, tresura psów policyjnych oraz… przebój Sinatry zaśpiewany przez jednego z funkcjonariuszy. To główne atrakcje imprezy zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku dla uczniów klas o profilu policyjnym.

 

IV Pomorski Dzień Otwarty dla klas o profilu policyjnym zorganizowany został 9 czerwca 2017 r. przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

 

Momentami było wybuchowo i przebojowo

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i przyszłych adeptów klas mundurowych. Mieli oni okazję obejrzeć z bliska pojazdy i sprzęt, z którego na co dzień korzystają funkcjonariusze. Ponadto uczestniczyli w pokazie tresury psów policyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Największe wrażanie wywołał jednak pokaz pirotechniczny z wybuchem przestrzennym, zorganizowany przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku. Uczniowie współzawodniczyli także w konkursie strzeleckim na wojskowym urządzeniu treningowym. W tych rozgrywkach I miejsce zajął Akademicki Zespół Szkół Pomerania w Chojnicach.

Podczas dnia otwartego swoje stoiska promocyjne wystawili m.in. przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych, Żandarmerii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Całość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic oraz koncert Młodzieżowego Zespołu Czarodzieje z Kaszub. Na zakończenie jeden z funkcjonariuszy Policji, ku zaskoczeniu uczestników, zaśpiewał też słynny przebój Franka Sinatry pt. Sway.

Impreza objęta była honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

 

Uczniowie poznają pracę policjantów

Na terenie województwa pomorskiego aż w 25 szkołach są klasy o profilu policyjnym. Funkcjonują one w 17 powiatach (poza Sopotem i Starogardem Gdańskim). Taka klasa jest m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Wśród głównych powodów wstąpienia akurat do niej, uczniowie wskazują chęć niesienia pomocy innym oraz zainteresowanie pracą w Policji. – W przyszłości planuję zdawać do szkoły policyjnej. Lubię też zajmować się rozwiązywaniem zagadek, kręci mnie kryminalistyka, dlatego chciałbym studiować ten kierunek – przyznał Daniel Kowalewski.

 

Uczniowie klasy mundurowej w LO w Nowym Dworze Gdańskim

Uczniowie klasy o profilu policyjnym z Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Od lewej: Emilia Danelska, Piotr Chołuj, Daniel Otfinowski i Daniel Kowalewski. Fot. Marcin Szumny

 

Jak zaznaczył insp. Krzysztof Kozelan, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, klasy o profilu policyjnym cieszą się na Pomorzu dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają tam okazję zapoznać się z historią Policji oraz pracą funkcjonariuszy. Uczestniczą w lekcjach z zakresu podstaw prawa i bezpieczeństwa publicznego. Biorą też udział w obozach szkoleniowych, w trakcie których mogą sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

– W programie nauki przewidziane są zajęcia, które kształtują pewne nawyki, jak na przykład dyscyplinę. Przede wszystkim chodzi o to, aby ukształtować w młodzieży poczucie odpowiedzialności za to co robią – dodaje insp. Kozelan. – Ściśle współpracujemy z tymi klasami. Dla nas są to potencjalni kandydaci do służby w Policji.

 

Najlepsi policjanci w pomorskiej drogówce

Dzień otwarty zbiegł się z XXX Wojewódzkim Finałem Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2017. Oprócz testu ze znajomości wybranych przepisów prawa, funkcjonariusze zmagali się w specjalistycznych konkurencjach, takich jak ręczne kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu, sprawnościowa jazda samochodem i motocyklem, strzelanie z broni służbowej oraz udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Najlepszym policjantem drogówki został asp. Michał Konkol z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Będzie on reprezentował województwo pomorskie w finale krajowym tego konkursu.

 

Najlepszy Policjant Ruchu Drogowego 2017
Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, insp. Jarosław Rzymkowski wręcza nagrodę asp. Michałowi Konkolowi, zwycięzcy pomorskich finałów konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2017. Fot. Marcin Szumny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.