Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Koronawirus. Zachowujmy się odpowiedzialnie, unikajmy wychodzenia z domu i spotkań towarzyskich

Koronawirus. Zachowujmy się odpowiedzialnie, unikajmy wychodzenia z domu i spotkań towarzyskich

Rodzice z dziećmi

W związku z decyzją o zawieszeniu zajęć do 25 marca 2020 r. w placówkach oświatowych (żłobki, przedszkola, szkoły) oraz uczelniach wyższych w całej Polsce, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, gdzie w tym czasie przebywają dzieci, młodzież i studenci. Również seniorzy powinni pozostawać w domach.

 

Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca 2020 r. ogłosiła pandemię.

 

Ważne

Aby uniknąć zakażenia koronawirusem i zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby, należy ściśle stosować się do zaleceń i przestrzegać przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych młodzież ograniczyła spotkania towarzyskie.

 

Społeczna kwarantanna

Zamknięcie placówek oświatowych i uczelni wyższych oraz instytucji kultury takich jak: muzea, teatry, filharmonie czy kina ma zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. – Zakażeń będzie coraz więcej, dlatego trzeba być odpowiedzialnym i bezwzględnie stosować się do zaleceń i apeli w tej sprawie. To może przyczynić się do minimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa  – mówi Tadeusz Jędrzejczyk dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.  Również marszałek Struk zaapelowała o rozważne i odpowiedzialne zachowanie. – Potraktujcie Państwo poważnie kwestię unikania skupisk ludzkich. Szkoły, przedszkola, uczelnie, teatry czy kina nie są zamknięte, aby utrudnić Państwu życie. Bardzo proszę o ograniczenie wyjść z domów i wytłumaczenie dzieciom i młodzieży, że nie mamy do czynienia z dodatkowymi wakacjami, ale z poważną sytuacją, w której i oni ponoszą odpowiedzialność za dalszy rozwój pandemii – czytamy na profilu na Facebooku marszałka Struka. Jak podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski podstawowa zasada przebywania w społecznej kwarantannie przy zawieszeniu działalności szkół, instytucji kultury, polega na tym, żeby unikać skupisk ludzkich, czyli na przykład wyjście na spacer – tak, ale już przejeżdżanie autobusem z miejsca na miejsce – zdecydowanie nie – powiedział Szumowski. I zaapelował, aby przez te dwa tygodnie pozostawać w domu i w najbliższym otoczeniu.

 

Co robić w czasie wolnym?

Najbliższe dwa tygodnie to czas, w którym uczniowie i studenci powinni poprzebywać w domach. Niektóre z placówek oświatowych, aby zminimalizować ryzyko wychodzenia z domu, planują wprowadzić zdalne nauczanie (e-learning). Warto zostać w domu, poczytać książkę, obejrzeć film czy pograć na komputerze. Można pójść na spacer, nad morze czy do lasu, ale lepiej nie korzystać z komunikacji miejskiej. W czasie społecznej kwarantanny nie powinno się załatwiać żadnych spraw, także tych urzędowych czy bankowych. Nie należy chodzić do centrów handlowych, sklepów, pubów, klubów, restauracji i siłowni. Specjaliści odradzają spędzanie czasu w gronie znajomych czy przyjaciół, którzy pomimo braku objawów choroby mogą zarażać. Dotyczy to również seniorów, którzy powinni zostawać w domach. Chodzi też o to, aby uczyć się na błędach innych państw i nie powielać ich. Dzięki temu można zminimalizować liczbę osób zakażonych koronawirusem. – Stosujmy się do zaleceń przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Pamiętajcie Państwo, o tym, że żyjemy pośród innych ludzi – osób starszych, osób z przewlekłymi chorobami, kobiet w ciąży, osób z obniżoną odpornością. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka i, mimo że sami możemy być zdrowi, możemy zakazić innych. Tym samym myśleniem kierujcie się Państwo również w innych sytuacjach – pomagajcie sobie, bądźcie wrażliwi na innych, nie przekazujcie innym nierzetelnej, niesprawdzonej wiedzy– podkreśla marszałek Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.