Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/08/wietnam.jpg Konkretne rozmowy o gospodarce morskiej, turystyce i pracy. Wizyta ambasadora Wietnamu

Konkretne rozmowy o gospodarce morskiej, turystyce i pracy. Wizyta ambasadora Wietnamu

Fot. mat. UMWP
11.08.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.08.2021

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego gościł ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce Nguyen Hung. Podczas spotkania z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem poruszone zostały kwestie związane z gospodarką morską oraz turystyką. Ważnym punktem rozmowy były zagadnienia związane z transformację energetyczną w Wietnamie i na Pomorzu oraz z zatrudnieniem obywateli Wietnamu na Pomorzu.

Była to pierwsza wizyta Ambasadora Wietnamu na Pomorzu.

Wielki rynek

Położony na Dalekim Wschodzie Wietnam otwiera się na współpracę z krajami europejskimi. Warto pamiętać, że kraj ten jest już drugim co do wielkości partnerem handlowym Unii Europejskiej z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Już od 2022 roku pomiędzy UE w Wietnamem obowiązywać będzie traktat o wolnym handlu. Zakłada on redukcję ceł nawet o 99 proc. Wietnam to jednocześnie bardzo perspektywiczny rynek dla pomorskich przedsiębiorców. Zarówno, jeśli chodzi o eksport towarów spożywczych, jak i współpracę w turystyce czy gospodarce morskiej.

Łączy nas morze

O wzajemnych kontaktach gospodarczych rozmawiali 30 lipca 2020 r. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz ambasador Wietnamu w Polsce Nguen Hung i pierwsza sekretarz ambasady Nguyen Thi Xuan Thu. Obie strony szczególną uwagę poświęciły sprawom związanym z gospodarką morską. Ambasador i zwrócił uwagę na potencjał swojego kraju: długą linię brzegową (dostęp do morza) oraz żyzność gleb, które dają możliwość rozwoju przemysłu rolnego i morskiego. Jak zauważył marszałek Struk,  prowadzona jest wymiana gospodarcza drogą morską z Chinami przez Koreę Południową, ale możliwe byłoby jej rozszerzenie również na Wietnam. Pomorskie porty stanowią „okno na całą Europę Środkowo-Wschodnią”.

Rozmowy o współpracy

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była turystyka. Ambasador Wietnamu podkreślił zainteresowanie swoich rodaków rejonem Morza Bałtyckiego. Zaprosił także pomorskie organizacje turystyczne do udziału w dorocznych targach branżowych w Wietnamie. Rozważana była możliwość zorganizowania pomorskiej misji gospodarczej w tym rejonie Azji. Ambasador Wietnamu był również zainteresowany pomorskimi doświadczeniami w transformacji energetycznej. Szybko rozwijający się Wietnam, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie obywateli na energię elektryczną, jest zainteresowany rozwojem energii fotowoltaicznej i off-shore.

 Zaproszenie dla pracodawców

Istotną dla obu stron kwestią były zagadnienia związane z zatrudnianiem na Pomorzu obywateli Wietnamu. Trzeba bowiem pamiętać, że w województwie pomorskim, jak i w całej Polsce, corocznie spada liczba potencjalnych pracowników (w skali kraju około 350 tysięcy osób), dlatego rośnie zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. Lukę na rynku pracy mogą pomóc zapełnić pracownicy z Wietnamu. Na zagranicznych pracowników czekają oferty pracy między innymi w budownictwie produkcji czy spedycji. W odpowiedzi na słowa marszałka Struka, ambasador Nguyen Hung zaprosił pomorskich pracodawców do bezpośredniego kontaktu z Ambasadą Socjalistycznej Republiki Wietnamu w celu wsparcia ich w poszukiwaniu pracowników.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.