Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b525d9f9-e8c5-40b9-aa53-aa82100b8fed.jpg Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej. „Jestem szczęśliwym człowiekiem”

Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej. „Jestem szczęśliwym człowiekiem”

Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej. Fot. Sławomir Lewandowski

Spór w Operze Bałtyckiej trwał od 2014 roku. W tym tygodniu dyrekcji i pracownikom udało się wreszcie dojść do porozumienia.

We wtorek, 7 marca, dyrektor Warcisław Kunc oraz przedstawiciele czterech związków zawodowych podpisali porozumienie w sprawie wprowadzenia nowych zasad wynagradzania.

 

(Prawie) wszyscy są zadowoleni

Podwyżka wynagrodzeń zasadniczych wyniesie około 20-30 procent. Znika także norma „zero”. Teraz będzie obowiązywała norma „osiem”. To znaczy, że w ramach pensji artysta będzie wykonywał do ośmiu spektakli. Dopiero kolejne będą dodatkowo opłacane.

– Mimo, że porozumienie nadwyręża budżet producencko-eksploatacyjny teatru, uważam, że wypracowany kompromis jest niebywałym sukcesem, gdyż gwarantuje stabilną sytuację finansową naszym pracownikom – napisał w oświadczeniu dyrektor Warcisław Kunc.

Krzysztof Mendyk, artysta chóru, mówi, że przedstawiciele związków są zadowoleni. W „Gazecie Wyborczej” powiedział: – Od wczoraj jestem człowiekiem szczęśliwszym. Atmosfera w pracy, w mojej ocenie, również wyraźnie powoli, ale jednak, ulega poprawie.

Z kolei Anna Sawicka, szefowa Solidarności w Operze Bałtyckiej, powiedziała Radiu Gdańsk, że pracownicy nie są do końca zadowoleni z porozumienia.

 

Już ogłoszono strajk

Spór zaczął się w 2014 roku, kiedy dyrektorem był jeszcze Marek Weiss. Zaognił się, kiedy we wrześniu 2016 dyrektorem został Warcisław Kunc. Pracownicy opery domagali się wyższych pensji, dyrekcja podwyżek nie odmawiała, ale oczekiwała, że artyści będą więcej grali.

W lutym 2017 pracownicy ogłosili strajk. Odwołany został spektakl „Traviata”, a planowana na marzec premiera opery Giuseppe Verdiego „Rigoletto” została przełożona na kwiecień. Z powodu konfliktu, wiosną zeszłego roku ze wspierania opery wycofał się sponsor – grupa Lotos. Dyrektor Kunc zapewnia, że postara się odzyskać zaufanie sponsorów, a także będzie się starał o pozyskiwanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Oświadczenie dyrektora Opery Bałtyckiej

W dniu 7 marca 2017 roku zostało podpisane Porozumienie w sprawie wprowadzenia nowych zasad wynagradzania pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku pomiędzy dyrekcją Opery Bałtyckiej w Gdańsku a przedstawicielami czterech związków zawodowych funkcjonujących w Operze Bałtyckiej, przy udziale przedstawicieli Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Mimo, że porozumienie nadwyręża budżet producencko-eksploatacyjny teatru, uważam, że wypracowany kompromis jest niebywałym sukcesem, gdyż gwarantuje stabilną sytuację finansową naszym pracownikom – komentuje prof. Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej. 

Pozytywne zakończenie negocjacji z przedstawicielami związków zawodowych oraz podpisanie Porozumienia pozwoli dyrekcji Opery Bałtyckiej skoncentrować się na artystycznej działalności teatru w sferze repertuarowej, jak i planowania kolejnych sezonów.

W dalszym ciągu będziemy starać się o pozyskiwanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od firm sponsorskich. Mam wielką nadzieję, że medialno-frekwencyjny sukces naszych ostatnich premier – „La Boheme” oraz „Pinokia” – przełoży się na możliwość przyciągnięcia do teatru poważnego partnera, jakim przez ostatnie sezony była Grupa LOTOS. Wiem, że mam za sobą zespół fantastycznych pracowników, którym równie mocno jak mi, zależy, aby nasz teatr prezentował najwyższy poziom artystyczny – kontynuuje Kunc. 

Zgodnie z zapisami Porozumienia Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” deklaruje, iż dokument kończy spór zbiorowy, w którym znajduje się z Operą Bałtycką od 1 września 2014 roku oraz spór zbiorowy, który wszczęła w dniu 5 stycznia 2017 roku.

Przedmiotem sporu z 2014 roku było podniesienie pensji zasadniczej o 30% w roku 2013 i o 10% w latach kolejnych, co na rok 2017 oznaczało podwyżki pensji zasadniczej ponad 90%. 

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” uzyskała prawo do strajku w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu prowadzone były negocjacje, których celem było wypracowanie kompromisu polegającego na podwyższeniu wynagrodzenia zasadniczego w Operze o 30%, a w grupach pracowniczych jak: orkiestra i chór o 50% – przy normie miesięcznej spektakli z 2,5 na 8, technika sceniczna o 63% – przy normie miesięcznych spektakli z 0 na 5. 

Dyrektor Opery Bałtyckiej zagwarantował również średnie roczne zatrudnienie w teatrze w 2017 roku na poziomie 243 etatów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.