Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Marek Dyjak

Czy od Szekspira można nauczyć się demokracji, przekonają się o tym uczestnicy warsztatów w oparciu o „Koriolan", które odbędą się w czwartek, 19 września. Natomiast trzy dni później, bo 22 września 2019 r., niezwykłego koncertu Za Twoją i moją wolność w wykonaniu Marka Dyjaka będzie można wysłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

 

Wydarzenia odbywają się w ramach 4. edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się w dniach 16-22 września 2019 r. 

 

Społeczeństwo i władza – szekspirowska lekcja odpowiedzialności

W jaki sposób podejmujemy decyzję o wyborze rządzących? Na co zwracamy uwagę, idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam „Koriolan” Williama Szekspira i to na fragmencie tej sztuki oparte będą warsztaty zatytułowane Społeczeństwo i władza – szekspirowska lekcja odpowiedzialności, które odbędą się w czwartek, 19 września, w godzinach 16.00-19.00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13-16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka. Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

– Na warsztatach skupimy się na dwóch ważnych problemach związanych ze społeczeństwem i władzą – mówi Marta Nowicka. – Z jednej strony zastanowimy się, w jaki sposób my sami podejmujemy decyzję o wyborze rządzących, na co zwracamy uwagę idąc na wybory. Spróbujemy też przepisać fragmenty „Koriolana” na współczesne realia. Z drugiej strony poszukamy odpowiedzi na pytania, czy łatwo jest rządzić i czy władza, to komfortowy przywilej, czy ciężki obowiązek. Jest jednak i druga strona przysłowiowego medalu. Nie tylko społeczeństwo musi wybierać odpowiedzialnie. Ciężar władzy spoczywa na barkach osób decyzyjnych. Dlatego druga część warsztatów poświęcona będzie temu, jak młody król Henryk V postanawia posłuchać – naprawdę posłuchać (!), co mówią o nim jego poddani. Ludzie, o których życiu lekkomyślnie nieraz decyduje. To trudny moment w życiu niedoświadczonego jeszcze władcy. My jednak spróbujemy wyciągnąć z tej sceny wnioski dla nas wszystkich.– dodaje Nowacka.

Zapisy na warsztaty edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Koncert Marka Dyjaka – Za Twoją i moją wolność

Marek Dyjak, artysta, który mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których – jak mówią sami fani – jest krew, żółć i łzy wystąpi W niedzielę, 22 września o godz. 19:00. – Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem – uważa Jan Wołek. Krytyk muzyczna i nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska dodaje: „Dyjak to najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć  takie utwory jak: „Piosenka w samą porę”, „Człowiek złota ryba” czy „A my nie chcemy uciekać stąd” napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 r. po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

  • Bilety: 50 zł
  • Bilety dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00.

 

4. Gdański Tydzień Demokracji rozpoczyna się w poniedziałek, 16 września 2019 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był  nieżyjący prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który mówił w 2017 roku: „Ubiegłoroczna edycja pokazała nam, jak bardzo w przestrzeni publicznej potrzebna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach demokratycznych. Jestem głęboko przekonany, że organizacja takiego wydarzenia jest bardzo potrzebna w tak trudnych i obfitujących w niepokojące zdarzenia czasach. Demokracja jest zagrożona, jeśli o nią nie dbamy. To trochę tak jak z ogniskiem czy miłością – jak nie będziemy o nie dbać, zabiegać, dorzucać drwa, to w końcu zgaśnie.”

Celem wydarzenia jest utrwalanie w Polsce wartości demokratycznych, edukowanie młodzieży, a także pielęgnowanie dziedzictwa przemian wolnościowych zapoczątkowanych w Gdańsku, które miały miejsce w krajach dawnego bloku socjalistycznego.

Gdański Tydzień Demokracji potrwa do 22 września 2019 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.