– Każdego roku Muzeum Gdańska włącza się w obchody Święta Niepodległości. Carillonistka miejska Monika Kaźmierczak wykona utwory patriotyczne, które zostaną zagrane na carillonie mobilnym. Natomiast kowale-artyści będą wykuwali w ogniu symbol naszego kraju, Orła Białego – informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Carillon mobilny na Targu Węglowym

Po zakończeniu 17. Parady Niepodległości w Gdańsku, ok. godz. 11.30 na Targu Węglowym (przy Muzeum Bursztynu) rozpocznie się koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak. Zagrane zostaną utwory patriotyczne upamiętniające odzyskanie Niepodległości oraz aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych polskich kompozytorów.

– Carillon „Gdańsk” to jedyny w Polsce instrument mobilny składający się 48 dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów, który może dostać się w dowolne miejsce Polski – podkreśla Monika Kaźmierczak.

 

Orzeł Biały w stali i… glinie

Pokazy w Kuźnie Wodnej w Gdańsku-Oliwie odbędą się w godz. 17.00-21.00. Jego uczestnicy będą mogli podziwiać pracę kowali ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali, wykuwających Orła Białego i inne przedmioty z metalu, m.in. podkowy, narzędzia, gwoździe i okucia. Dodatkowo, drugi orzeł zostanie wypalony z ceramiki.

– Nasza propozycja to symboliczne nawiązanie
do niepodległości wykutej w ogniu. Leszek Supiński, będzie wykuwał orła ze stalowej blachy. Z kolei Jacek Ilecki przyjedzie do nas z przygotowanym orłem wykonanym z gliny i zaprezentuje, jak dawniej wypalano przedmioty użytkowe. Orzeł Pana Jacka
ma trafić do zbiorów Muzeum Gdańska – zapowiada Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Najmłodsi uczestnicy tego wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach, a przygotowane przez nich przedmioty z ceramiki wziąć do domu i wysuszyć.

Orzeł Biały wykuty ze stali

Orzeł Biały wykuty ze stali. Fot. Dariusz Kula