Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Komiksowa zabawa z Kajkiem i Kokoszem. Urodziny Janusza Christy w sopockim Grodzisku

Komiksowa zabawa z Kajkiem i Kokoszem. Urodziny Janusza Christy w sopockim Grodzisku

Kajko i Kokosz

Fani komiksów w sobotę, 15 lipca 2017 r., już po raz trzeci będą wspólnie świętować urodziny Janusza Christy. W tym roku impreza przebiegać będzie pod hasłem: 45 lat Kajka i Kokosza. Tyle lat temu ukazał się pierwszy odcinek ich przygód.

 

Dokładnie 10 sierpnia 1972 r. w gdańskiej popołudniówce „Wieczór Wybrzeża” ukazał się pierwszy odcinek komiksu Janusza Christy „Złote prosię”. Tak narodziła się kultowa seria o przygodach Kajka i Kokosza, dwóch słowiańskich wojów mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła.

 

Święto mistrza komiksu

– Janusz Christa przez kilkanaście lat rysował prawie codziennie pasek z komiksem do „Wieczoru Wybrzeża”. Ponieważ gazeta była dla dorosłych, musiał tak wymyślać swoje historyjki, żeby były atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla ich dzieci. Wszystko to sprawiło, że przez lata stał się mistrzem komiksu „familijnego” – informuje Radosław Gieremek z Fundacji Kreska im. Janusza Christy. – W tym duchu nasza fundacja, we współpracy z sopockim Grodziskiem, już po raz trzeci organizuje jego urodziny. Będzie to impreza rodzinna, podczas której młodsi poznają magiczny świat tego autora, natomiast Ci nieco starsi przeżyją nostalgiczną podróż w czasy swojego dzieciństwa – dodaje Gieremek.

 

Na tropach legendy

W ramach imprezy zorganizowana zostanie zabawa plenerowa Tropami Kajka i Kokosza, podczas której uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą o komiksowych bohaterach. Wszyscy, którym uda się poprawnie wykonać komplet zadań, otrzymają oficjalny certyfikat Przyjaciela Kajka i Kokosza. Zabawie towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa Kajko i Kokosz – 45 lat, a na zakończenie Kapral i Łamignat z internetowego bloga Na plasterki!!! wygłoszą prelekcję multimedialną „Kajko i Kokosz – na tropach legendy”.

 

Kajko i Kokosz - 45 lat

Kajko i Kokosz – 45 lat. Fot. źródło: https://www.facebook.com/FundacjaKreska/

 

Urodziny Janusza Christy

  • 15 lipca 2017 r., sobota, godz. 11.00-16.00
  • Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie
  • ul. Haffnera 63
  • Sopot
  • wstęp wolny

 

Program:

  • godz. 11.00-16.00 – zabawa plenerowa Tropami Kajka i Kokosza, ognisko
  • godz. 14.00-14.30 – wspólne odśpiewanie 100 lat dla Kajka i Kokosza oraz oficjalne otwarcie wystawy Kajko i Kokosz – 45 lat
  • godz. 14.30-16.00 – prelekcja multimedialna Kajko i Kokosz – na tropach legendy

 

Facebook

 

Janusz Christa (ur. 19 lipca 1934 r. w Wilnie, zm. 15 listopada 2008 r. w Sopocie)

Jeden z ojców polskiego komiksu, ceniony przede wszystkim za mistrzowski warsztat i perfekcyjną kreskę. Potrafił świetnie opowiadać, a jego fabuły były lekkie i dowcipne. Udało mu się także stworzyć bardzo wyrazistych i oryginalnych bohaterów.

Największą sławę przyniosła mu seria o przygodach dwóch słowiańskich wojów: Kajku i Kokoszu. Komiksy o nich były drukowane najpierw w „Wieczorze Wybrzeża”, a potem w „Świecie Młodych”. Pierwszy album ukazał się w 1975 r., kolejne powstawały do lat 90. Wtedy też autor ze względu na pogarszające się zdrowie zrezygnował z rysowania. W 2007 r. został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Janusz Christa

Janusz Christa. Fot. źródło: http://www.fundacjakreska.pl/janusz-christa/janusz-christa/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.