Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kolekcja obrazów, która powstaje już od 50 lat. Zobaczymy Stryjeńską, Wyspiańskiego i Boznańską

Kolekcja obrazów, która powstaje już od 50 lat. Zobaczymy Stryjeńską, Wyspiańskiego i Boznańską

Fragment obrazu Zofii Stryjeńskiej

Zbiory obrazów Grażyny i Jacka Łozowskich to jedna z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej. Będzie można ją podziwiać od 22 czerwca 2018 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

 

W kolekcji znajdują się dzieła najbardziej cenionych malarzy polskich. Sopocka wstawa „Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich” pokaże przede wszystkim obrazy okresu młodopolskiego i z dwudziestolecia międzywojennego.

 

Rodzinna pasja

Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej. Powstaje już od 50 lat – początkowo pod opieką ojca, miłośnika malarstwa polskiego i również kolekcjonera. Z czasem syn się usamodzielnił, a u jego boku znalazła się małżonka Grażyna, która wspiera i współtworzy ten zbiór. Obejmuje on kilkaset pozycji przede wszystkim malarstwa polskiego od 2 połowy XIX wieku po prace najnowsze.

Zobaczyć będzie można kilka niewątpliwych arcydzieł, jak choćby „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego, „Żywioły – powietrze” Stanisława Wyspiańskiego, „Japonkę” Wojciecha Weissa, „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza, „Damę w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej, „Pani B. pełznie na brzuchu” Witkacego czy „Maski” Tadeusza Makowskiego. Poza tym w kolekcji znalazła się cała plejada najważniejszych nazwisk tamtego czasu, m.in.: Jan Cybis, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Konrad Krzyżanowski, Jacek Malczewski, Ferdynand Ruszczyc, Zofia Stryjeńska.

 

Wystawa „Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”

  • wernisaż 21 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 19.30
  • wystawa czynna:
  • od 22 czerwca do 2 września codziennie, godz. 10.00–20.00
  • od 3 września do 7 października od wtorku do niedzieli, godz. 11.00–19.00
  • Państwowa Galeria Sztuki
  • Pl. Zdrojowy 2
  • Sopot
  • wstęp: 0-10 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.