Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kolejny superkomputer i serwery w bunkrze pod PG. Będą wykonywać skomplikowane obliczenia Big Data

Kolejny superkomputer i serwery w bunkrze pod PG. Będą wykonywać skomplikowane obliczenia Big Data

Fot. mat. prasowe Agencji Rozwoju Pomorza

Za ponad 114 mln zł na Politechnice Gdańskiej powstanie centrum badawczo-rozwojowe. STOS, bo tak będzie nazywać się jednostka, pozwoli na lepszą integrację teleinformatyki z biznesem i będzie rozwijać nowe technologie. A wszystko to dzięki internetowi rzeczy i Big Data.

 

Umowa na dofinansowanie Centrum Kompetencji Stos została podpisana 6 maja 2019 r. przez Agencję Rozwoju Pomorza, Politechnikę Gdańską oraz partner projektu – Telewizję Kablową Chopin z Wejherowa. W uroczystości wziął również udział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

STOS na Politechnice Gdańskiej

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) będzie innowacyjną i unikatową w skali całego kraju jednostką badawczo-rozwojową. Dzięki superkomputerowi naukowcy będą mogli prowadzić obliczenia wymagające systemów wielkiej mocy czy olbrzymich zbiorów danych. – STOS przyczyni się do rozwiązania kwestii stale zwiększającego się zapotrzebowania na usługi informatyczne na Politechnice Gdańskiej – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Superkomputer w bunkrze

W Centrum Kompetencji STOS powstaną między innymi nowoczesne laboratoria. Odrębną część budynku będzie stanowić bunkier. Tam, w strefie ograniczonego dostępu, postawiony będzie trzeci już na PG superkomputer, a także serwery. Pozwoli to na spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa danych oraz niezawodności sprzętu. Politechnika Gdańska posiada już dwa superkomputery, najszybsze w Polsce. Od lat uczelnia zajmuje czołowe miejsca w rankingach polskich uczelni technicznych szkół wyższych, stawiając m.in. na rozwój technologii informatycznych.

 

Dane to podstawa

Praktycznie w każdej dziedzinie współczesnej nauki jedną z najważniejszych ról odgrywa dostęp do mocy obliczeniowej danych. – Spodziewamy się, że popyt na moce obliczeniowe po stronie biznesu nie będzie słabł, a realizacja projektu będzie miała pozytywny i widoczny wpływ na gospodarkę regionu – dodał marszałek Struk. Dla biznesu coraz ważniejsze są zbiory danych typu Big Data, czyli złożone dane, których analiza przyczynia się do zdobycia zupełnie nowej wiedzy. Skąd dane będą uzyskiwane? Zakupione zostaną między innymi specjalne „sondy” będą monitorowały stan otoczenia w ramach tak zwanego internetu rzeczy tj. inteligentnych przestrzeni związanych z codziennym życiem.

 

Unia wspiera gospodarkę wiedzy

Projekt Centrum Kompetencji  STOS nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie wsparcie z Unii Europejskiej. Łączna wartość projektu to ponad 114 mln zł. Ze środków unijnych, przekazanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2013-2020 pochodzić będzie około 94 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2021 roku. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.