Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Marian Mokwa „Osada rybacka pod Łebą" (lata 50.-60. XX w.)

Siedem obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych związanych z Pomorzem, wzbogaci kolekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk.

 

Do zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku trafią dzieła Marian Mokwy, pochodzące z lat 50. i 60. XX w. Są to obrazy olejne oraz akwarela, zatytułowane: „Osada rybacka pod Łebą”, „Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?)”, „Łodzie na brzegu II”, „Łodzie na brzegu III”, „Las pomorski”, „Martwa fala” oraz „W Zatoce Puckiej”.

 

Cenne dzieła zostaną na Pomorzu

Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu słynnego Grand Hotelu w Sopocie, a ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji. Zakup był możliwy dzięki decyzji prezesa Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasza Kloskowskiego, którą poparł także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Tym sposobem Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pomoc w wysokości ponad 120 tysięcy zł.

– Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła nie zostaną na Pomorzu i nie będą prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania muzeum – mówi prezes Tomasz Kloskowski.

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mariana Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku regularnie od 2015 r. otrzymuje pomoc finansową od Portu Lotniczego Gdańsk. Port jest m.in. wieloletnim mecenasem tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, a dzięki jego wsparciu finansowemu możliwa była realizacja wielu projektów wydawniczych i promocyjnych. Warto tutaj wymienić m.in. Złotą Kampanię, w skład której weszły plakaty, spot wideo oraz system identyfikacji wizualnej. W ciągu najbliższych 6 miesięcy muzeum zrealizuje kolejne projekty promujące ten wyjątkowy obraz.

Dodatkowo, dzięki pomocy Portu Lotniczego Gdańsk w 2018 r. do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zakupiona została bezcenna zbiór grafik gromadzonych przez dr. Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki. Kolekcja będzie prezentowana na specjalne wystawie, która ma zostać otwarta 24 sierpnia 2019 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.