Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kochasz morze i jesteś gotowy na morską przygodę? Zapisz się na rejs Śladami Biało-Czerwonej

Kochasz morze i jesteś gotowy na morską przygodę? Zapisz się na rejs Śladami Biało-Czerwonej

s/y Allie

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu Śladami Biało-Czerwonej 2018. Pomorski Związek Żeglarski organizuje wyprawę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

– Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Pierwsi chętni już się do nas zgłaszają, ale wciąż są wolne miejsca na poszczególne etapy. W sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.

Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej rejsu Śladami Biało-Czerwonej. Są tam także informacje o wolnych miejscach, kosztach oraz warunkach uczestnictwa w wyprawie.

 

Do wyboru: trasa północna albo południowa

Wyprawa rozpocznie się 6 maja 2018 r. w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia. W rejsie uczestniczyć będą załogi dwóch jachtów, a każda z nich będzie miał inną trasę.

Drogą północną popłynie s/y Allie, na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa o długości 7,5 tys. mil morskich wiodła będzie z Gdyni, m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię i Islandię.

Natomiast na południe skieruje się s/y Tornado, który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru i Holandii. Ten rejs podzielony jest na 22 odcinki.

 

Trasy rejsów Śladami Biało-Czerwonej 2018

 

„Popłyniemy śladami naszych rodaków”

Uczestnicy podczas rejsów będą mogli liczyć nie tylko na wrażenia żeglarskie, ale także piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy.

– Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, zajmowali się kupiectwem, budowali porty. Popłyniemy ich śladami – zaznacza Leopold Naskręt.

W związku z tym, że wyprawa nawiązuje do rocznicowych obchodów Niepodległej, na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych dla polskiej historii, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach będą również dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne oraz osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.