Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Kobiety wiejskie chcą działać, ale nie wolno im przeszkadzać”. Krajowe Forum Kobiet Wiejskich w Gdańsku

„Kobiety wiejskie chcą działać, ale nie wolno im przeszkadzać”. Krajowe Forum Kobiet Wiejskich w Gdańsku

Krajowe Forum Kobiet Wiejskich w Gdańsku

We środę 6 lutego 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego spotkały się przedstawicielki Krajowego Forum Kobiet Wiejskich. Do Gdańska przyjechały liderki z całej Polski, które wymieniały się doświadczeniami, pomysłami, ale też mówiły o wyzwaniach i zagrożeniach.

 

Efektem końcowym 3-dniowego spotkania ma być lista wniosków Krajowego Forum Kobiet Wiejskich, która zostanie przekazana m.in. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Mieszkanka wsi A.D. 2019

Współczesna mieszkanka wsi, to nie tylko gospodyni domowa, matka czy żona, ale też kobieta sukcesu. – To właśnie ona najczęściej prowadzi małą działalność gospodarczą, m.in. gospodarstwo agroturystyczne, przetwórstwo produktów wiejskich czy maleńki pensjonat. – mówi Wanda Krause, członkini prezydium Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. – Jest odpowiedzialna za wiele spraw i trzeba jej pomóc np. w trudnych sprawach urzędowych czy pozyskiwaniu środków z funduszy unijnych na rozwój – dodaje Krause. Wsparcie to płynąć może zarówno ze strony organizacji rolniczych, samorządów i organizacji centralnych. Jak podkreślały uczestniczki forum, często brakuje odpowiednich informacji, instrukcji i wiedzy o możliwościach otrzymania pomocy.

 

Jak wspierać kobiety?

Kobiety wiele rozmawiały o tym, co udało się im już osiągnąć. Są aktywne, lubią działać wspólnie i wiele inicjatyw na wsiach to właśnie ich zasługa. – To są twarde fakty – zaznacza Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To kobiety częściej zrzeszają się w różne organizacje i kluby, stając się faktycznymi liderkami i animatorkami życia społecznego. To także one dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi – tłumaczy Byczkowski.

Uczestniczki forum podkreślały, że ważne jest wspieranie kobiet w działaniach. A wspieranie to też „nieprzeszkadzanie”. – Kobiety potrzebują wsparcia inwestycyjnego w pozyskiwaniu różnego rodzaju środków, ale też wsparcia psychicznego – mówi Danuta Lebioda, przewodnicząca Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. – Nie we wszystkich rodzinach jest aprobata tego, co kobiety próbują robić. Na przeszkodzie realizacji pomysłów stoją też przepisy prawa – tłumaczy Danuta Lebioda.

Spotkanie kongresu obyło się w Gdańsku i w Chmielnie. Efektem wykładów i dyskusji ma być lista wniosków Krajowego Forum Kobiet Wielskich, która zostanie przekazana do odpowiednich ministerstw.

 

Krajowe Forum Kobiet Wiejskich spotka się raz w roku, za każdym razem w innym miejscu. Należą do niego kobiety z całej Polski, aktywnie działające w lokalnych i ogólnokrajowych związkach. Rozmawiają m.in. o wizerunku mieszkanek wsi, prawach kobiet, możliwościach ich rozwoju oraz wparcia na poziomie instytucjonalnym i społecznym. Panie zajmują się też aktywizacją kobiet oraz promocją ich działalności.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.