Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f6737829-b10a-4689-b1d3-e4c30ed57cf8.jpg Kino nieme i muzyka na żywo. Jak to było z Nosferatu, dowiesz się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Kino nieme i muzyka na żywo. Jak to było z Nosferatu, dowiesz się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Scena z filmu – „Nosferatu – symfonia grozy"

Po raz drugi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w poniedziałek, 30 września 2017 r. będzie wyświetlony jeden z pierwszych horrorów w historii kina „Nosferatu – symfonia grozy" z Maxem Schreckiem w roli głównej. Projekcję filmu dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie.

 

Czerwie gościł w Teatrze Szekspirowskim w maju, dając niezapomniany koncert do niemego filmu z Polą Negri –„Mania. Historia  pracownicy fabryki  papierosów”.

 

Historia z wampirem w tle

Początek XIX wieku. Hrabia Orlok, znany jako Nosferatu, jest wampirem. Aby żyć, musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta, w którym żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem w mieście wybucha epidemia dżumy. Tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych filmów grozy – „Nosferatu – symfonia grozy” (tytuł oryginału: „Nosferatu, eine Symphonie des Grauens”).

Film na kanwie nieco zmodyfikowanej fabuły „Draculi” Brama Stokera wyreżyserował w 1922 r. Friedrich Wilhelm Murnau. Produkcja szybko stała się jednym z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck, którego nazwisko było w latach 20. w Niemczech synonimem zła – niektórzy nawet wierzyli, że jest prawdziwym wampirem…

 

Folk, etno i kino nieme

Czerwie to niezależna polska formacja, której styl to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Artyści są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. Od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. Stworzyli i wykonywali również muzykę do wielu spektakli teatralnych, m.in. do „Albośmy to jacy, tacy” w reżyserii Piotra Cieplaka, na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). W dyskografii muzycy mają pięć autorskich albumów. W 2004 r. wydali album pt. „Padlina” z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W 2008 r. stworzyli projekt „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 r. grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 r. Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W skład grupy wchodzi czterech muzyków: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia. Grają na: perkusji, ksylofonie, instrumentach perkusyjnych, instrumentach etnicznych, basie, gitarze, mandolinie, akordeonnie i syntezatorze.

 

Bilety:

  • parter –  normalny – 35 zł, ulgowy – 25 zł
  • galerie na wprost sceny – normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł
  • galerie boczne – 20 zł

 

Koncert Czerwie – „Nosferatu – symfonia grozy”

  • 30 października 2017 r., poniedziałek, godz. 19.00 (1 h 34 min)
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

 

Czerwie_Nosferatu_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.