Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kim był Jakob Kabrun? Dowiesz się na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Kim był Jakob Kabrun? Dowiesz się na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Portret Jakoba Kabruna

Był sławnym kupcem, dyplomatą i kolekcjonerem. W 260. rocznicę urodzin Jakoba Kabruna PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową wystawę. Jej otwarcie zaplanowano w poniedziałek, 8 lipca 2019 r.

 

Jakob Kabrun (1759-1814) to postać niezwykle barwna. Ze stanem kupieckim wiązała go rodzinna, uwieńczona sukcesami tradycja. On sam sięgnął jednak po wyższe cele. Aspirował do miana kolekcjonera dzieł sztuki. Wytyczał swemu zawodowi nowe ścieżki kształcenia. Brał się za bary z wielką polityką, która zagrażała wielowiekowej chlubnej historii jego miasta. Teatr Miejski, Akademia Handlowa i Muzeum Miejskie – to inicjatywy, dzięki którym zapisał się w gdańskiej historii.

 

Poczuj ducha historii

Na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej pokazane zostaną bogate zasoby biblioteki Kabruna oraz materiały historyczne, które pozwolą zwiedzającym poczuć ducha tamtej epoki. Stare druki, ryciny, ekslibrisy i mapy wraz z kolekcją barwnych, wspaniale ilustrowanych atlasów flory i fauny (w tym słynne „Królestwo kwiatów” wydane przez Georga Wolfganga Knorra w 1750 r.) prezentować będą horyzont intelektualny gdańszczanina oraz jego wsparcie dla kształtowania dusz i umysłów – współczesnych mu i tych, którzy mieli przyjść po nim.

 

Kupiec i jego miasto. Jakob Kabrun 1759-1814

  • otwarcie: 8 lipca 2019 r., poniedziałek, godz. 13.00
  • wystawy czynna: do 31 lipca 2019 r.
  • PAN Biblioteka Gdańska
  • ul. Wałowa 15
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    poniedziałek, wtorek, czwartek, godz. 9.00-19.00
    środa, piątek, godz. 9.00-15.00
Plakat wystawy Kupiec i jego miasto

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.