Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kim był „Czarny Generał”? Poznaj historię nieco zapomnianego bohatera

Kim był „Czarny Generał”? Poznaj historię nieco zapomnianego bohatera

„Czarny Generał"

Projekt „Czarny Generał" to antywojenny manifest inspirowany narodową historią. Pierwsza publiczna jego prezentacja odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017 r., w Dworze Artusa w Gdańsku. Wstęp – wolny.

 

Jak postać „Czarnego Generała” może przydać się w dziś, w czasach wzrastającej niechęci i społecznej nieufności? Jak, za jego pomocą, artyści chcą przedefiniować pojęcie patriotyzmu? Pytania te staną się punktem wyjścia do odczytywania na nowo historii zapomnianego nieco bohatera, generała Władysława Jabłonowskiego – uczestnika powstania kościuszkowskiego oraz wojen napoleońskich.

Autorami projektu są artyści związani ze sztuką współczesną, Jerzy Bohdan Szumczyk oraz Paweł Althamer. Wprowadzenie stanowić będzie wielkowymiarowa, choć nie pozbawiona humoru, instalacja Mariusza Warasa. Wraz z premierą tego projektu uruchomiona zostanie strona internetowa, na której znajdzie się dokumentacja działań związanych z „Czarnym Generałem”, autorstwa Michała Szlagi.

W 2018 r. kolejnym odsłonom tego przedsięwzięcia towarzyszyć będą instalacje i akcje artystyczne poświęcone sztuce, która przeciwstawia się militarnym fascynacjom i kulturze wojny.

„Czarny Generał”

  • 16 grudnia 2017 r., sobota, godz. 11.00-13.00
  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
  • Dwór Artusa
  • Długi Targ 43/44
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Facebook

 

Partnerami projektu są Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Miasto Gdańsk.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.