Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d1eeaf74-35b4-4edd-92ed-2651b78642d5.jpg Kilkaset pomorskich przedsiębiorców w jednym miejscu. Rozmawiali o zyskach, skuteczności i motywacji do rozwoju

Kilkaset pomorskich przedsiębiorców w jednym miejscu. Rozmawiali o zyskach, skuteczności i motywacji do rozwoju

Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. Fot. Aleksandra Chalińska

Gdynia zamieniła się 30 maja 2018 r. w stolicę biznesu. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym na 13. Forum Przedsiębiorstw spotkali się przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, właściciele dużych firm, prawnicy, analitycy biznesowi i urzędnicy.

 

Wśród najważniejszych tematów były kontakty biznesowe, otwarcie nowych rynków, brak rąk do pracy i finanse. – Staramy się być na bieżąco z przedsiębiorcami i łapać to, co najnowszego dzieje się w biznesie nie tylko pomorskim, ale i światowym – powiedział, otwierając forum, Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza. – Dzięki Forum Przedsiębiorstw możemy przekazać pomorskiej społeczności biznesu tę wiedzę i umiejętności – podkreślił Ciechowicz.

 

Inspiracje z całego świata

W czasie sesji plenarnej zaproszeni eksperci ocenili aktualną sytuację gospodarczą na świecie oraz omówili wpływ inwestycji zagranicznych na rozwój pomorskiej gospodarki. Pierwsze wystąpienie skupiło się wokół najnowszych trendów gospodarczych, na które wpływ ma m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie, w Korei Południowej czy globalne obawy przed wojną handlową. Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, przedstawił korzyści inwestycji zagranicznych w regionie. Podkreślił przede wszystkim współpracę zagranicznych firm z lokalnymi przedsiębiorcami, nowe miejsca pracy, napływ nowych technologii czy wzrost PKB. Według niego firmy spoza kraju to wielkie źródło wiedzy i dobrych praktyk w zarzadzaniu i organizacji przedsiębiorstw.

Wykład motywacyjny prowadził Greg Albrecht, doradca biznesowy, mówca i inwestor. Albrecht znany jest też z prowadzenia rozmów z polskimi przedsiębiorcami, którzy zaczynali od przysłowiowego zera. Jego programy „Greg Albrecht Podcast: wszystkie twarze biznesu” dostępne są w Internecie. Biznesmeni z Pomorskiego dowiedzieli się, jak zwiększyć skuteczność działania poprzez łączenie energii z ustaleniem kierunku i odpowiednich narzędzi w działaniu.

 

Praca w grupach

Dla przedsiębiorców przygotowano też trzy sesje w grupach: współpraca, eksport i finanse. Dotyczyły m.in. zarządzania zasobami finansowymi, kwestii płatności podzielonych (Split Payment), czyli rozwiązania, które wchodzi w życie 1 lipca 2018 r. W ramach panelu eksportowego uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat przygotowania zawarcia kontraktu czy kwestii ryzyka walutowego. Tematy związane z kooperacją z wielkimi korporacjami przedstawiono w bloku dotyczącym współpracy.

Forum Przedsiębiorczości odbyło się po raz 13. Konferencja oprócz treści merytorycznych i zajęć warsztatowych daje możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń. Spotkania i dyskusje to szansa szerszego zapoznania się z różnymi, czasem mniej widocznymi aspektami prowadzenia biznesu. Głównymi organizatorami są Agencja Rozwoju Pomorza oraz Pomorski Broker Eksportowy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.