Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kilkadziesiąt milionów pasażerów skorzystało z trójmiejskich stacji kolejowych. To drugi wynik w kraju

Kilkadziesiąt milionów pasażerów skorzystało z trójmiejskich stacji kolejowych. To drugi wynik w kraju

Stacja Gdańsk Wrzeszcz

Gdynia Główna, Wejherowo, Rumia, Sopot oraz Gdańsk Główny to najważniejsze dworce w trójmiejskiej metropolii. Dwa z nich znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce w Polsce. W 2017 roku ze wszystkich trójmiejskich stacji skorzystało prawie 79 mln podróżnych. To 13 proc. wszystkich pasażerów korzystających z kolei w całym kraju.

 

Statystyki przedstawił Urząd Transportu Kolejowego.

 

Dwie pomorskie stacje

Najpopularniejszą stacją w Polsce jest Warszawa Śródmieście, z której korzysta prawie 20 mln pasażerów rocznie. Wśród 10 najważniejszych stacji w Polsce znalazły się również dwie z Pomorza. Na dziewiątym miejscu uplasowała się stacja Gdynia Główna, a na dziesiątym Gdańsk Główny. W 2017 roku na gdyńskim dworcu głównym z pociągów skorzystało 11,2 mln pasażerów. Na dworcu w Gdańsku było ich o 800 tys. mniej niż w Gdyni.

 

Metropolia polskim wiceliderem

Po policzeniu ruchu na wszystkich stacjach i przystankach kolejowych na terenie Gdańska okazało się, że łącznie skorzystało z nich 35,3 mln podróżnych. W skali polskich miast, to drugi wynik po Warszawie. Z kolei ze wszystkich stacji położonych w Gdyni skorzystało 22,9 mln osób. Niecałe 10 mln podróżnych obsłużył dworzec w Sopocie. Na stacjach Rumi i Wejherowa było łącznie około 10 mln pasażerów. Te liczby oznaczają, że ze stacji położonych w trójmiejskiej metropolii skorzystało prawie 79 mln osób, czyli 13 proc. wszystkich pasażerów kolei w Polsce.

 

Pasażerowie PKM

Wśród milionów Pomorzan, którzy w 2017 roku korzystali z kolei, ponad 3 mln to pasażerowie systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Kończący się rok 2018 był jeszcze bardziej pomyślny. Od początku roku z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej kursujących w ramach systemu PKM skorzystało już ponad 3,4 mln osób. Realne staje się przewiezienie w ciągu roku ponad 4 mln pasażerów. Taki wynik oznacza, że na trójmiejskich stacjach będzie jeszcze więcej podróżnych, a metropolia umocni się na pozycji wicelidera pasażerskiej komunikacji kolejowej w Polsce.   

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.