Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
11.09 – Kandydat PiS atakuje. Przewodniczący Sejmiku odpowiada

11.09 – Kandydat PiS atakuje. Przewodniczący Sejmiku odpowiada

11.09 - Kandydat PiS atakuje. Przewodniczący Sejmiku odpowiada

Szanowni Państwo,

Wczoraj podczas konferencji prasowej, Sebastian Irzykowski, słupski kandydat PiS do Sejmiku Województwa Pomorskiego, powiedział:  „Mamy wiele problemów na terenie województwa pomorskiego. Okręg wyborczy, który reprezentujemy, jest okręgiem, który w sposób dosyć znaczny został zapomniany przez władze sejmiku wojewódzkiego, przez urząd marszałkowski. Redystrybucja środków, które trafiają do Słupska, Ustki, Miastka, Bytowa i Chojnic pokazuje, że nie jesteśmy priorytetem dla urzędu marszałkowskiego. Chcemy to zmienić, chcemy, aby podział środków był przynajmniej równy”.

Na słowa Irzykowskiego odpowiada Jan Kleinszmidt, pochodzący z Bytowa Przewodniczący Sejmiku: – To oczywiste kłamstwo już wielokrotnie powielane przez naszych oponentów politycznych – mówi Kleinszmidt. – Jest wiele inwestycji na tym terenie finansowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Są to inwestycje w rewitalizacje miast Bytowa, Człuchowa, Chojnic. Sam Słupsk z regionalnego programu operacyjnego otrzymał 42 mln złotych na rewitalizację. To również inwestycje w linię kolejową 405 Miasto – Słupsk – Ustka finansowaną również przez samorząd, inwestycje w węzły integracyjne, termomodernizację, kulturę.

Wsparcie dla Słupska i pozostałych samorządów powiatu słupskiego, przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz PKP PLK jest bardzo duże. W ramach regionalnego programu operacyjnego dofinansowanie przekraczające 494 miliony złotych na realizację prawie 100 projektów.

Z ważniejszych projektów dofinansowanych należy wymienić projekt rewitalizacji miasta Słupska – największy projekt wart ponad 70 milionów złotych, dofinansowany kwotą ponad 42 mln złotych oraz Ustki, gdzie kwota dofinansowania projektu to  9 mln zł.

Słupsk otrzymał również ponad 33 miliony złotych na węzeł transportowy, a Ustka prawie 16 mln złotych.

Muzeum Pomorza Środkowego kończy adaptację zabytkowego spichlerza, w którym znajdzie nowy dom kolekcja dzieł Witkacego – kwota wsparcia to ponad 9 mln zł.

Należy pamiętać, że staraniem Samorządu Województwa Pomorskiego modernizowana jest linia kolejowa 405 z Miastka przez Słupsk do Ustki. Bez wsparcia pieniędzy z RPO kwotą ponad 140 mln zł realizacja inwestycji nie byłaby możliwa.

Poniżej przedstawiamy wiele innych inwestycji i działań wspieranych finansowo przez samorząd województwa pomorskiego, które są realizowane nie tylko przez wspomniany Słupsk, ale pozostałe samorządy Ziemi Słupskiej, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców.

·        Termomodernizacja w ramach MOF Słupska – ponad 25 milionów złotych dofinansowania

·        Modernizacja oświetlenia zewnętrznego w MOF Słupska – ponad 23 miliony złotych

·        Działania podnoszące jakość kształcenia praktycznego w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego – 16,5 miliona złotych dofinansowania

·        Ponad 6 mln dofinansowania na edukację przedszkolną (gmina Smołdzino, Dębnica Kaszubska, Kobylnica,  Ustka i m. Słupsk)

·        Ponad 16 milionów dofinansowania na jakość edukacji ogólnej (gmina Ustka, Dębica Kaszubska, Główczyce, Potęgowo, Smołdzino, Damnica i m. Słupsk)

·        Ponad 6 milionów dofinansowania na rozwój edukacji zawodowej (Powiat Słupski, Miasto Słupsk)

·        Ponad 29 milionów na aktywizację zawodową (gmina Damnica, Dębica Kaszubska, Główczyce, Kępice, Kobylnica, Potęgowo, Smołdzino, Potęgowo, Ustka i m. Słupsk)

·        Ponad 7 milionów na projekty obejmujące przyznawanie jednorazowych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (gmina Damnica, Dębica Kaszubska, Główczyce, Kępice,  Potęgowo, Smołdzino

·        Ponad 37 milionów na aktywizację społeczno – zawodową (działania głównie samorządów skierowana do osób wykluczonych oraz zagrożonych ubóstwem) (gmina Damnica, Dębica Kaszubska, Główczyce, Kępice,  Potęgowo, Smołdzino, Ustka i m. SŁupsk)

·        Ponad 2 mln zł dofinansowanie na doposażenie jednostek OSP z gmin: Potęgowo, Słupsk, Kobylnica, Dębica Kaszubska.

Równie wiele inwestycji realizowanych jest nie tylko w miastach tego obszaru jak w Lęborku, Bytowie, Człuchowie, czy Chojnicach, ale również w gminach wiejskich.

– Najbardziej bulwersujące jest to, że za tym kłamliwym oskarżeniem stoi osoba reprezentująca partię, która faktycznie stoi za wykluczaniem  tego regionu. Mam tu na myśli decyzje rządu PiS, które doprowadziły do zablokowania realizacji drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożympolem a Koszalinem.  Rząd PiS zdecydował o przesunięciu odcinków S6 pomiędzy Koszalinem a Bożympolem na koniec listy w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad (139,140 i 141 miejsce na 148) z miejsc, które gwarantowały tej drodze pewne finansowanie (9 i 10 miejsce za PO PSL). To rząd PiS wycofał inwestycję z przetargu i to rząd PiS dwukrotnie próbował usunąć odcinki S6 Koszalin – Lębork z Wykazu Dużych Projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – podkreśla Kleinszmidt.  

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.