Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kanapka dla chorych na nowotwory. Pacjenci WCO w Gdańsku zachwyceni

Kanapka dla chorych na nowotwory. Pacjenci WCO w Gdańsku zachwyceni

Kanapka, jogurt, jabłko

Pacjenci Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku podczas dziennej chemioterapii dostają bezpłatne posiłki. Po porannej lub popołudniowej terapii chorzy otrzymują kanapkę z szynką, serem żółtym, sałatą, pomidorem, ogórkiem, jogurt i jabłko.

 

Posiłki przygotowywane są pod kontrolą dietetyka i podawane w jednorazowych pojemnikach.

 

To zupełnie nowa jakość

Posiłki są bezpłatne. To suchy prowiant. Nic nie jest podgrzewane, gdyż chorzy są bardzo wrażliwi na zapachy.

– Na razie przygotowujemy 40 zestawów dziennie. Jednak w miarę możliwości, planujemy zwiększyć tę liczbę – mówi dr Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna WCO. – Na razie nic nam nie zostaje, a pacjenci są bardzo zadowoleni, że także w ten sposób im pomagamy – dodaje.

Posiłki są rozdawane pacjentom dwa razy dziennie, ponieważ chemioterapia odbywa się w dwóch turach – porannej i popołudniowej. Pacjenci spędzają w przychodni praktycznie cały dzień. Najpierw pobierana jest im krew. Następnie czekają na wizytę u lekarza, który w przypadku dobrych wyników, wydaje zgodę na podanie kroplówek z lekami. W tym czasie chory nie może opuszczać oddziału. Poza tym wielu pacjentów jest spoza Trójmiasta. Z domu wyjeżdżają wcześnie rano, a wracają bardzo późno. Są osłabieni i dodatkowy pokarm jest dla nich wręcz niezbędny.

Skąd ten pomysł?

– Zależało nam, aby pobyt na oddziale jednego dnia był dla pacjentów jak najbardziej przyjazny, szczególnie po zmianach warunków organizacyjnych. Darmowe posiłki otrzymują pacjenci, którzy przebywają u nas powyżej 2 godzin, czasem taki pobyt przedłuża się aż do 6 godzin. Za zestawy płacimy ze środków własnych – wyjaśnia dyrektor Nowaczyk.

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku jest pierwszą placówką na Pomorzu, która wprowadziła takie posiłki. Podobne wsparcie jest tylko w kilku polskich szpitalach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.