Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Już dziś rybacy zawładną Gdańskiem. Fischmarkt ponownie zagości na Jarmarku św. Dominika

Już dziś rybacy zawładną Gdańskiem. Fischmarkt ponownie zagości na Jarmarku św. Dominika

Fot. źródło: www.facebook.com/kaszubi/

W ostatni czwartek Jarmarku św. Dominika do Gdańska powróci duch dawnego Fischmarktu. Tego dnia kaszubscy rybacy przycumują do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizują tradycyjny rybacki targ (zbieżność nazw nie jest przypadkowa!). Odbędzie się także przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta.

 

Fischmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się tradycją targów rybnych organizowanych w Gdańsku. W 1342 r. wielki mistrz krzyżacki Ludolf König nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali kaszubscy rybacy, którzy przywozili tu łodziami złowione przez siebie ryby. Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę. Targ rybny nad Motławą organizowany był w każdy piątek, natomiast w czasie Jarmarku św. Dominika był obecny przez dłuższy czas.

 

Rybackie święto

W tym roku Fischmarkt ponownie zagości na Jarmarku św. Dominika. Impreza rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00. Kilkanaście pieczołowicie zrekonstruowanych łodzi – Pomeranek przybędzie do Gdańska. Rybacy z Półwyspu Helskiego przycumują do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizują tradycyjny rybacki targ. Do godz. 18.00 prowadzone tam będą warsztaty i pokazy kulinarne. Nie zabraknie producentów rybnych, u których będzie można spróbować wyśmienitej smażonej flądry czy wędzonych szprotek.

Mieszkańcy i turyści będą też mogli spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Dla najbardziej zainteresowanych historią Targu Rybnego przygotowana została publikacja „Fischmarkt w Gdańsku”, która została wzbogacona fragmentami prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historycznymi relacjami świadków oraz archiwalnym zdjęciami przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Puckiej.

Plakat Fischmarkt 2019

 

Ponadto w ramach wydarzenia odbędzie się przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta, aby od prezydenta miasta odebrać klucze do bram grodu nad Motławą.

 

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomarenk, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz samorząd województwa pomorskiego.

 

Wydarzenie na Facebooku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.