W poniedziałek, 14 grudnia 2020 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odwiedził mury Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Okazją do wizyty były obchodzone w ubiegłym tygodniu Święto Szkoły oraz jubileusz 100. rocznicy powstania szkolnictwa morskiego w Polsce.
Marszałek Mieczysław Struk wręczył rektorowi prof. Adamowi Weintritowi list okolicznościowy oraz statuetkę Gryfa Pomorskiego wraz z życzeniami sukcesów naukowych i zawodowych dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
– Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Z wielkim uznaniem obserwuję stale podnoszący się poziom nauczania i wyjątkowy sposób kształcenia, dzięki któremu uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. W ciągu lat działalności Uniwersytetu, jego mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy. To pokazuje, na jakie zawodowe „szerokie wody” można wypłynąć po ukończeniu uczelni – czytamy w liście marszałka Struka.
Sto lat historii
Początki szkolnictwa morskiego w Polsce sięgają czasów międzywojnia. Wówczas to 17 czerwca 1920 r. utworzona została Szkoła Morska w Tczewie, stając się pierwszą tego rodzaju placówką w naszym kraju. Ze względu na trwającą wojnę polsko-bolszewicką zajęcia zainaugurowano dopiero 8 grudnia. Dlatego to właśnie ten dzień obchodzony jest jako Święto Szkoły.
W 1930 r. szkołę przeniesiono do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej w Gdyni i zmieniono jej nazwę na Państwowa Szkoła Morska. Kształciły się tam kolejne roczniki nawigatorów i mechaników, którzy coraz częściej znajdowali pracę na statkach pod polską banderą. Podczas II wojny światowej działalność edukacyjna PSM była prowadzona na terenie Anglii, aby po wojnie powrócić do Gdyni. Kolejne zmiany nadeszły w 1968 r., kiedy to PSM połączono z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, a następnie przekształcono w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Placówka zmieniła wtedy swój profil ze szkoły pomaturalnej w wyższą uczelnię techniczną.
W 2001 r. uczelnia otrzymała status akademii, natomiast 1 września 2018 r. przyjęła nazwę Uniwersytet Morski w Gdyni. Obecnie UMG tworzą cztery wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa (od 1 stycznia 2021 r. zmienia nazwę na Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości). Łącznie na wszystkich rodzajach i kierunkach studiów kształci się około 5 tys. osób – przyszłych specjalistów w zakresie m.in. nawigacji i eksploatacji statków, elektroniki i elektrotechniki okrętowej, jak również kadrę menadżerską dla gospodarki morskiej.