Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jeździsz do pracy, na zakupy czy randkę rowerem? Zbieraj punkty za kilometry w grze rowerowej i odbieraj nagrody

Jeździsz do pracy, na zakupy czy randkę rowerem? Zbieraj punkty za kilometry w grze rowerowej i odbieraj nagrody

Ludzie na rowerach

Od 1 września rowerzyści w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Tczewie będą rywalizować o nagrody indywidualne oraz drużynowe. Za kilometry przejechane na rowerze do pracy, na uczelnię oraz przejazdy rekreacyjne będą naliczane punkty. Ogólnopolska Gra Rowerowa potrwa przez dwa miesiące.

 

Rywalizacja jest kontynuacją idei „European Cycling Challenge”, jednak odbywać się będzie w nowej formule. To pierwsza tego typu gra, w której wygrywają nie tylko sportowcy, ale szansę ma każdy, kto wybiera rower jako środek transportu.

 

Październik liczy się podwójnie

Zasady są proste. Wystarczy zapisywać przejazdy w aplikacji Activy (lub połączyć swoje konto z aplikacją sportową Strava/Endomondo), śledzić rankingi, które są aktualizowane co 15 minut, oraz zdobywać odznaki, nowe poziomy i nagrody. Punktowane są jedynie przejazdy rozpoczęte lub zakończone w obrębie danego miasta. Punkty naliczane są za każdy przejechany kilometr, a dodatkowo za każdy przejazd dłuższy niż 1 km oraz dojazd do miejsca pracy lub na uczelnię. Za jazdę w październiku punkty będą liczone podwójnie.

Nagrody w rywalizacji fundują partnerzy konkursu: Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta w Gdyni, Urząd Miasta w Sopocie oraz Urząd Miasta w Tczewie. Do wygrania będą m.in. bluzy sportowe, gadżety rowerowe i wiele atrakcyjnych upominków dla najlepszych.

 

Zgłoś swoją firmę lub dzielnicę

Punkty będzie można zbierać indywidualnie, ale największa zabawa zaczyna się przy rywalizacji drużynowej. Użytkownik może zdecydować, dla jakiego zespołu chce jeździć: dzielnicy, firmy, uczelni, szkoły, organizacji pozarządowej lub grupy nieformalnej. Trzeba pamiętać, by dołączyć do konkursu tego miasta, w którym zlokalizowane jest miejsce pracy lub uczelni.

Już od 20 sierpnia trwa rejestracja drużyn. Można ją zgłosić poprzez formularz na stronie Ogólnopolskiej Gry Rowerowej.

 

Rowerowi pracodawcy

Jazda rowerem nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników, ale również poprawia ich punktualność i wydajność w pracy. Dostrzegają to także pracodawcy, którzy starają się premiować dojazdy do pracy na rowerze. Co więcej, jazda rowerem do pracy jest 6 razy tańsza od jazdy autem.

Google Polska organizuje Bike to Work Day, by zachęcić pracowników do przesiadania się na dwa kółka. Tego dnia nagradzane są osoby, które przejechały na rowerze najdłuższą trasę rano, a także za darmo można oddać rower do serwisu. Z kolei pracownicy Mikrosoft Polska zbierają punkty za przejechane kilometry, które następnie wspierają cel dobroczynny. Sopockie Blue Media prowadzi program dla pracowników, którzy otrzymują 1 zł za każdy przejechany do pracy kilometr. Również Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego premiuje rowerzystów. Za dojazd do lub z pracy rowerem przynajmniej 15 dni w miesiącu dostają dodatek rowerowy 70 zł brutto. Tym samym urząd marszałkowski znalazł się w piątce najbardziej rowerowych pracodawców według rankingu firmy Activy, która organizuje Ogólnopolską Grę Rowerową.

Rower to też ekologiczny środek transportu. Jeśli transport rowerowy w całej Unii Europejskiej byłby równy temu w Danii w 2000 r., to użycie rowerów mogłoby pomóc osiągnąć 26 proc. celów ograniczenia gazów cieplarnianych w 2050 r. w sektorze transportu. Rowery oszczędzają miejsce parkingowe – na miejscu jednego samochodu mieści się 10 rowerów. Jazda rowerem oszczędza czas, szczególnie na krótkich dystansach (nawet 9 godzin miesięcznie tracą w korkach kierowcy dojeżdżający codziennie 10 km do pracy w Warszawie).

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.