Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b0e1e4e6-ba15-481a-8805-23a7044747f5.jpg Jeździecki szyk i elegancja na hipodromie. Międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu

Jeździecki szyk i elegancja na hipodromie. Międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu

Koń z jeźdźcem na hipodromie

Harmonia, elegancja, płynność ruchów, spokój, równowaga i wzajemne porozumienie – tak zapowiadają się zawody w ujeżdżeniu, które odbędą się na sopockim hipodromie. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 9 lutego 2018 r. i potrwa trzy dni. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

 

Ujeżdżenie to najbardziej elegancka wśród dyscyplin jeździeckich. W sportowych zmaganiach wezmą udział zawodnicy z całej Europy.

 

Harmonia koni i jeźdźców  

Ujeżdżenie polega na wykonaniu przez jeźdźca i konia odpowiednich figur. Celem jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia zrównoważonego, elastycznego, dobrze i szybko reagującego na polecenia.

Konkursy odbywają się na placu zwanym czworobokiem. Oceniane są przez pięciu sędziów, którzy analizują każdy ruch konia, zmianę tempa i kierunku jazdy. Jeździec i koń prezentują figury i chody: stęp, kłus i galop, płynne przejścia pomiędzy nimi oraz zmiany tempa. Wszystkie ruchy konia powinny być wykonane przy użyciu niewidocznych pomocy i bez widocznego wysiłku ze strony zawodnika. Niezwykła trudność polega na długim procesie przygotowywania. Znacznie dłużej niż w innych dyscyplinach jeździeckich trwa zanim zawodnik i koń się zgrają, a osiągnięcie wymaganej perfekcji zajmuje czasami wiele lat.
 

 

Jeździecki szyk

Specjalny strój i rząd, określone w przepisach jeździeckich, podkreślają elegancję tego sportu. Nie ma mowy o dowolności. Strój zawodnika składa się z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ochronne nakrycie głowy (kask) jest dozwolone we wszystkich klasach i obowiązkowe dla juniorów. Jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach, lecz zamiast ukłonu obowiązuje wówczas salutowanie. U konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty z lśniącą sierścią, a jego grzywa zapleciona.

 

Podczas konkursów organizatorzy proszą widzów o niehałasowanie i nierobienie zdjęć z użyciem flesza, gdyż może to spłoszyć konia i zdekoncentrować jeźdźca.

 

Międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu

  • 9-11 lutego 2018 r., piątek-niedziela, godz. 8.00-20.00
  • Hipodrom Sopot
  • Hala Pomarańczowa – wejście od ul. Łokietka lub kładką od strony Żabianki
  • wstęp – bezpłatny

Zobacz: Hipodrom Sopot

 

 

Międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu_baner

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.