Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e30494cd-3589-469c-a282-3053a739a9fe.jpg Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Fot. Bank Żywności.

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

 

W czasie kwarantanny bezwzględnie nie wolno wychodzić z domu (pod karą grzywny), a także trzeba unikać kontaktu z innymi, np. domownikami. W związku z tym problemem może być zdobycie żywności, szczególnie przez osoby samotne czy ubogie.

 

Policjant lub strażak dostarczą jedzenie

Dla osób objętych kwarantanną, które potrzebują pomocy, ustalono specjalne procedury dostarczania żywności. Na kwarantannę kierują obywateli służby sanitarne. – Sanepid przesyła do odpowiednich ośrodków pomocy społecznej listę osób, które są objęte kwarantanną – mówi Katarzyna Weremko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – Następnie pracownicy ośrodków sprawdzają, czy dana osoba potrzebuje wsparcia paczką żywnościową. Obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi 1100 zł na osobę lub 1400 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Weryfikacja najczęściej jest telefoniczna, ale bardzo często OPS-y mają informacje o takich osobach już w swoich bazach – wyjaśnia Weremko.

Jeśli będzie trzeba pomóc osobie przebywającej na zaleconej przez sanepid kwarantannie, pracownik OPS skontaktuje się z Bankiem Żywności, który zabezpieczy paczki żywnościowe. – Jesteśmy przygotowani na to, by zorganizować dla osoby potrzebującej i zweryfikowanej przez OPS zapas jedzenia – zaznacza Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście. – Mamy odpowiednią ilość m.in. makaronów, kasz, ryżu, serów, szynki w puszcze, groszku z marchewką, fasolki i soków – wymienia Chabel.

Żywność będą dostarczali policjanci, strażacy z ochotniczych straży pożarnych oraz wojskowi Wojsk Obrony Terytorialnej. Koordynacją rozwożenia paczek zajmą się odpowiednie ośrodki pomocy społecznej.

Oprac. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Obiad z Facebooka, lista zakupów na drzwiach

Zdobycie jedzenia może także problemem dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, które w czasie epidemii dla bezpieczeństwa powinny zostać w domu. W całym województwie organizują się oddolne grupy, łączące osoby prywatne oraz właścicieli sklepów i restauracji, którzy mogą dostarczyć jedzenie. Na klatkach schodowych znaleźć można ogłoszenia sąsiadów, którzy chętnie zrobią zakupy, wyprowadzą psa i przyniosą leki z apteki.

W serwisie społecznościowym Facebook powstała grupa Widzialna Ręka Trójmiasto, którą tworzy już prawie 8 tys. chętnych do pomocy osób. Grupa jest tablicą ogłoszeń, gdzie znaleźć można informacje m.in. o osobach poszukających wsparcia, akcjach szycia maseczek dla pracowników szpitali przez krawcowe. Są tam nawet oferty pracy dla tych, którzy stracili zatrudnienie ze względu na wstrzymanie działalności niektórych branż. Działa także ogólnopolska akacja internetowa Widzialna Ręka. Włączyło się do niej prawie 70 tys. osób.

Innym wyjściem z sytuacji jest korzystanie ze sklepów internetowych i możliwości zamawiania jedzenia z dowozem.

 

Masz pytania? Zapytaj pracownika ośrodka pomocy

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej ze wszystkich gmin Pomorza udzielają informacji i odpowiadają na pytania mieszkańców. Można do nich dzwonić w sprawach dostarczania żywności dla osób starszych i samotnych oraz pomocy społeczne,  dotyczącej m.in. pieczy zastępczej, ośrodków wsparcia placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów seniora.

Zob. lista telefonów do OPS-ów.

W nagłych przypadkach można także dzwonić na infolinię Wydziału Polityki Społecznej PUW w Gdańsku (nr tel. 58 30 77 565 czynny w godz. 7.45-18.00).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.