Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Jego zdjęcia poruszają do głębi”. Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie Gdańsk Press Photo 2018?

„Jego zdjęcia poruszają do głębi”. Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie Gdańsk Press Photo 2018?

„Nawałnica" (fotoreportaż)

Znamy wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza. Grand Prix zdobył chojniczanin Daniel Frymark, autor fotoreportażu zatytułowanego „Nawałnica".

 

Jury konkursu oceniło 951 zdjęć nadesłanych przez 51 autorów. Wśród nich byli zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Najważniejszym tematem okazała się akcja ratownicza po nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w ubiegłym roku.

 

Jedno zdjęcie zadecydowało o wygranej

Główną nagrodę otrzymał Daniel Frymark, fotoreporter Radia Weekend FM i druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, w pamiętną noc z 11 na 12 sierpnia 2017 r. walczący z skutkami żywiołu. Miał wtedy niewiele czasu na robienie zdjęć. Sięgnął po aparat, sądząc, że nikt nie uwierzy w opowieść o niszczącej sile natury, jeśli tego nie zobaczy. Krajobraz po burzy i wichurze fotografował przez kilka następnych miesięcy.

– Jego zdjęcia poruszają do głębi – mówi Anna Brzezińska-Skarżyńska, przewodnicząca jury. – Z pełnym przekonaniem wybraliśmy ten fotoreportaż. Zdjęcia są naprawdę mocne. Oddają potęgę wydarzeń wielkich dla regionu, a jednocześnie zmuszają nas do pochylenia się nad dramatycznymi losami pojedynczych ludzi. A to wszystko w bardzo dobrych kompozycjach i przemyślanych kadrach.

W kategorii Wydarzenie nagrodę również otrzymał fotoreportaż opowiadający o skutkach nawałnicy. Jego autorem jest gdańszczanin Mirosław Pieślak. Jak zaznacza przewodnicząca jury: – Bardzo chcieliśmy, żeby oba fotoreportaże zostały nagrodzone, bo oba zasługują na więcej niż tylko wyróżnienie. Dlatego tym razem zdobywca Grand Prix nie został zwycięzcą kategorii.

O losach nagrody głównej tak naprawdę zadecydowało jedno zdjęcie: w tle różowy budynek, powiewająca niebieska folia zamiast dachu, pod murami sterta zniszczonych sprzętów oraz elementów konstrukcyjnych, a na pierwszym planie ludzki dramat malujący się na twarzy mieszkanki tego jeszcze wczoraj spokojnego, szczęśliwego domu…
 

Kogo jeszcze nagrodziło jury?

Mirosław Pieślak zasłużył w tegorocznym konkursie na miano najbardziej wszechstronnego fotoreportera. Podobnie jak przed rokiem triumfował w kategorii Sport. Tym razem podwójnie, bo wyróżnienie również stało się jego udziałem. Jury doceniło jego fotografie pokazujące zmagania triathlonistów.

Dwóch zwycięzców miała kategoria Ludzie. Praca Łukasza Dejnarowicza, przedstawiająca Donalda Tuska podróżującego pociągiem na miejscu przy oknie, za którym roztacza się widok na dawną stocznię, oraz Antoni Macierewicz uchwycony w otoczeniu wojskowych czapek przez Adama Warżawę to w ocenie jury przykłady świetnej fotografii prasowej.

Artyzmem oczarowało jurorów czarno-białe zdjęcie ulicy Długiej autorstwa Anny Jakubowskiej, najwyżej ocenione w kategorii Życie i świat wokół nas. – Nie tak często fotografowie zwracają uwagę na światło. W przypadku obrazu kamienic na Długiej mamy wręcz mistrzowskie wykorzystanie gry światła i cieni – zachwala zwycięską pracę Zbigniew Furman ze Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza:

  • Grand Prix: Daniel Frymark „Nawałnica” (fotoreportaż)
  • kategoria Wydarzenie: nagroda – Mirosław Pieślak „Skutki nawałnicy” (fotoreportaż)
  • kategoria Ludzie: nagroda – ex aequo Łukasz Dejnarowicz „Donald Tusk” oraz Adam Warżawa „Antoni Macierewicz”; wyróżnienie – Renata Dąbrowska „Prof. Jerzy Limon”
  • kategoria Życie i świat wokół nas: nagroda – Anna Jakubowska „Gdańsk ul. Długa”; wyróżnienia – Aleksander Knitter „Chojnice”, Elwira Kruszelnicka „Relacja on-line”
  • kategoria Kultura: wyróżnienie – Anna Rezulak „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”
  • kategoria Sport: nagroda – Mirosław Pieślak „Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody”; wyróżnienie – Mirosław Pieślak „Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego”
  • kategoria Fotografia spoza regionu: nagroda – Krzysztof Tomasik „Bełchatów”; wyróżnienie – Rafał Wojczal „Chiatura”

 

Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Karol Kacperski, Paweł Wyszomirski, Jarosław Respondek, Marta Rosa, Anna Jakubowska, Mateusz Słodkowski, Krzysztof Mania i Dominik Werner.

 

Organizatorami konkursu byli Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, natomiast patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.

 

Galeria nagrodzonych i wyróżnionych fotografii:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.