Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Jarosław Figura – Epitafium dla Piotra S.

Jarosław Figura – Epitafium dla Piotra S.

Fot. Dorota Piwowarczyk

Artysta blisko 35 lat temu – wraz z Jarosławem Janiszewskim, kolegą z Politechniki Gdańskiej – założył Bieliznę i po dziś w niej jest. Wspólnie tworzą niebanalne kompozycje oprawione oryginalnym komentarzem do rzeczywistości. Z tą formacją nagrał płyty: „Taniec lekkich goryli”, „W dzikim kraju” i „Obrazki z wystawki”. Kolejne wydawnictwo z jego udziałem to płyta zespołu Doktor Granat „Świadkowie rocka”.

 

„Epitafium dla Piotra S.” jest utworem słowno-muzycznym upamiętniającym akt samospalenia Piotra Szczęsnego, którego dokonał w październiku 2017 roku w Warszawie, w proteście przeciwko łamaniu zasad demokracji i praworządności, w obronie praw i godności społeczeństwa. Jarosław Figura skomponował muzykę, a następnie, wraz z Jarkiem Janiszewskim (Bielizna), nagrał utwór, który stał się inspiracją dla polsko-holenderskiego małżeństwa filmowców: Beaty Staszyńskiej-Hansen i Onno Hansena-Staszyńskiego.

Rok później powstał 13-minutowy obraz, który stanowi filmową interpretację utworu. W 2019 roku Beata Staszyńska-Hansen otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację „Filmowego Epitafium dla Piotra S.”.

 

Bielizna – Epitafium dla Piotr S.