Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jantar stolicą bursztynowych zawodów. Co będzie się działo podczas XXI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu?

Jantar stolicą bursztynowych zawodów. Co będzie się działo podczas XXI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu?

Bryłki bursztynu na plaży

Występy zespołów muzycznych, wybory miss, pokazy kulinarne i degustacje potraw, a przede wszystkim zawody dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wyławianiu i wybieraniu bursztynu. Tak zapowiada się dwudniowa impreza.

 

XXI edycja Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu odbędzie się 12 i 13 lipca 2019 r. na jednej z najszerszych i najpiękniejszych polskich plaż.  

 

Na czym polegają mistrzostwa?

Po raz pierwszy zawody odbyły się w 1998 r. Polegają na wyszukaniu i wybraniu z kiciny, czyli drobnych patyczków, muszelek i paproszków, które wyrzuca morze, jak największej liczby bursztynowych drobinek. Przed zawodami sędzia odpowiednią porcję bursztynu rozsypuje w kicinie oraz wrzuca na morskie fale. Sportowa rywalizacja trwa 10 minut i odbywa się na określonym stanowisku o wymiarach 3,5 x 6 m. Do poszukiwania bursztynu zawodnicy używają kaszorów, grabi i siatki.

Ludzie na plaży szukający bursztynu

Fot. źródło: https://www.facebook.com

 

Wiele dodatkowych atrakcji

Poza poławianiem bursztynu na przebywających w Jantarze czeka wiele atrakcji. Będą m.in.: wybory Bursztynowej Miss Polski, największa patelnia plenerowa w Polsce (pokazy kulinarne i mnóstwo smakołyków do degustacji), a także zajęcia artystyczne dla dzieci. O oprawę artystyczną zadbają: The Brothers, Yugine, Freaky Boys, D-Bomb, a gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Blue Cafe. W sobotę wystąpią zaś: Cristo Dance, Joanna Dove, Mikayla, Bartek Wrona, a wieczorem Formacja Power Play. Na zakończenie imprezy odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Imprezę poprowadzi DJ Biały.

 

Bursztyn, zwany też jantarem lub złotem Północy, jest niezwykle cenionym materiałem jubilerskim. Powstał ponad 40 mln lat temu i jest kopalną skamieniałą żywicą drzew iglastych. Występuje w prawie 60 odmianach. Ma różne barwy od mlecznobiałej, poprzez żółtą czy złotą aż po brunatną. Niezwykle rzadko spotykany jest też w kolorze niebieskim, zielonkawym, czerwonym czy czarnym. Ma właściwości lecznicze. Szczególnie polecany jest osobom z chorobami tarczycy, gardła i reumatyzmem. Historię bursztynu można poznać w pomorskich muzeach, a zwłaszcza w gdańskim Muzeum Bursztynu. A spragnieni przygód mogą zaopatrzyć się w ten cenny materiał własnoręcznie podczas organizowanych co roku Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztyn.

 

XXI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

  • 12 i 13 lipca 2019 r., piątek-sobota, godz. 10.00
  • plaża w Jantarze
  • wejście nr 79-79 A

Zobacz: Poławianie bursztynu

 

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.