Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9da5b1b4-8dda-4680-99d5-dfce59b5c5d3.jpg Jakub Klemensiewicz – Cassubia

Jakub Klemensiewicz – Cassubia

Fot. Michał Łepecki

Pochodzący z Jastarni improwizator, kompozytor, aranżer, klarnecista i saksofonista. Założyciel zespołu jazz-fusion Mapa Kota, z którym koncertował wielokrotnie na terenie Pomorza.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiował na Wydziale Jazzu i muzyki estradowej w klasie saksofonu jazzowego dr. Macieja Obary. Laureat XIX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych z zespołem Nordwave (Nagroda dla najlepszego zespołu).

Od 2014 roku współpracuje z Fundacją Sedlaka, z którą współtworzy liczne koncerty i wydarzenia na terenie całej Polski. W 2015 roku został zaproszony do współpracy przez zespół 3-0-3 Tango Fusion z Argentyny, z którym podczas trasy po kraju grał między innymi na Ethno Jazz FesWwalu we Wrocławiu. Dwa lata później odbył kolejną trasę po Polsce z zespołem 3-0-3 Tango Fusion.

W 2016 roku razem z Dominikiem Kisielem założył duet Kisiel/Klemensiewicz (laureaci Jazz Juniors 2019), grający autorską muzykę opartą na kolektywnej improwizacji. Przy współpracy z Fundacją ks. Włodzimierza Sedlaka, napisali muzykę do filmu dokumentalnego opisującego projekt „Piaśnica – Kultura miejsca” oraz stworzyli koncert dialogowy na chór, organy i saksofon „Missa Pro Pace” na podstawie żarnowieckiego graduału z XIV wieku.

Od 2018 roku współpracuje z polskim raperem Łukaszem Rostkowskim L.U.C. Współtworzy projekty „Rebel Babel”, „Rebel Babel – 100 lat polskiej muzyki filmowej” oraz „Pilecki – Ucieczka do Wolności”.

Facebook: www.facebook.com/JKlemensiewicz/

Album „Cassubia” powstał z inspiracji kaszubskimi pieśniami ludowymi z Jastarni, miejscowości leżącej na Półwyspie Helskim, skąd Klemensiewicz pochodzi. Jest to osobisty hołd złożony twórcom ludowym tego regionu. Muzyka ta miała znaczący wpływ na artystę w czasie dzieciństwa. Po latach zdobywania doświadczenia na studiach muzycznych, pod wpływem inspiracji trójmiejskich środowisk twórczych, artysta zapragnął powrócić do swoich korzeni i odkryć muzykę kaszubską na nowo, przełożyć ją na swój język. Dzięki pomocy pracowników Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz dzięki licznym spotkaniom z potomkami twórców ludowych z Jastarni odkrył niesamowitą wrażliwość i emocjonalność linii melodycznych określanych przez muzykologów terminem pieśni morskich.

Zafascynowany brzmieniem europejskiego jazzu oraz polskiego jazzu lat 60. zobaczył ogromny potencjał improwizatorski w twórczości Mariana Selina poety, pisarza i kompozytora z Jastarni i przełożył te historie na saksofon i fortepian.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.