Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jakie projekty i budowle nigdy w Gdańsku nie powstały? Wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej w IKM

Jakie projekty i budowle nigdy w Gdańsku nie powstały? Wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej w IKM

Małgorzata Omilanowska. Fot. Cimkidn

Projekty, szkice i studia, fantazje i wizje architektoniczne, budowle, jakie miały powstać, ale nie zostały zrealizowane. O Gdańsku, którego nie ma i nigdy nie było opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 4 kwietnia 2018 r. prof. Małgorzata Omilanowska. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co miało powstać w XIX i XX w., a czego nie ma w Gdańsku. Wstęp – wolny.

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Akademia Gdańska.

 

Jaki miał być Gdańsk?

– Architektura to nie tylko zrealizowane budowle, lecz także to, co architekci tworzą na papierze – zapowiada prof. Małgorzata Omilanowska. – Niezrealizowane projekty, szkice i studia, fantazje i wizje architektoniczne potrafią wiele powiedzieć o talentach twórców, możliwościach zleceniodawców, tendencjach stylistycznych, preferencjach, modach i oczekiwaniach. W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło. Tworzą atrakcyjną wizję historii alternatywnej, ale przede wszystkim wiele mówią o mieście i uwarunkowaniach decydujących o jego rozwoju – wyjaśnia Omilanowska.

 

Gdańsk, projekt konkursowy hali miejskiej, Kurt Hempel, 1912 Fot. materiał parsowy organizatora

Gdańsk, projekt konkursowy hali miejskiej, Kurt Hempel, 1912. 

 

O prelegentce

Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim i profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX w. Jej publikacje dotyczą m.in: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX w. oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Prowadzi badania z zakresu architektury Warszawy i Gdańska, a także budownictwa uzdrowiskowego.

Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych. Jest członkiem wielu rad polskich i niemieckich instytucji naukowych i muzealnych, a także stowarzyszeń i organizacji, m.in. członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu ICOMOS. Od stycznia 2012 r. była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 17 czerwca 2014 r. do listopada 2015 r. ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Jest autorką wielu książek, m.in.: „Kreacja-Konstrukcja-Rekonstrukcja. Studia z historii architektury XIX-XXI wieku” (2016), „Budowanie na obcej ziemi” (2016), „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów” (2011), „Architekt Stefan Szyller” (2008), „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej” (2004).

 

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

 

Harmonogram wykładów z cyklu Akademia Gdańska w 2018 r.:

 • 4 kwietnia – Małgorzata Omilanowska, Gdańsk, którego nie ma
 • 10 kwietnia – Olga Dębicka, Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka
 • 29 maja – Rafał Michalak, Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań
 • 19 czerwca – Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane
 • 25 września – Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia
 • 23 października –  Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki
 • 27 listopada – Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
 • 11 grudnia – Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa
   

Akademia Gdańska. Gdańsk, którego nie ma – wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej

 • 4 kwietnia 2018 r., środa, godz. 18.00
 • Instytut Kultury Miejskiej
 • ul. Długi Targ 39/40
 • Gdańsk
 • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

Akademia Gdańska_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.