Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f603c675-e72a-4f1e-af1f-b9d5594e4062.jpg Jaka jest Ukraina 5 lat po Majdanie? Literackie spojrzenie na rozdarty wojną kraj

Jaka jest Ukraina 5 lat po Majdanie? Literackie spojrzenie na rozdarty wojną kraj

Haydamaki i Andrzej Stasiuk

Reporterzy, pisarze i wybitni znawcy tematyki ukraińskiej. Wszyscy spotkają się w wyjątkowym miejscu, jakim jest dworzec morski w gdyńskim porcie. Spotkania literackie [edit] Ukraina w Muzeum Emigracji w Gdyni już w najbliższy weekend. 16-18 listopada 2018 r.

 

To będzie kolejna edycja spotkań  literackich w Muzeum Emigracji. Tematyka nawiązuje do letnich koncertów, na których gośćmi byli artyści ze wschodu.

 

Współczesna Ukraina

Pięć lat od wydarzeń na Majdanie, Ukraina wciąż zmaga się z trudnościami i próbuje zdefiniować się na nowo. Wojna, problemy wewnętrzne, korupcja czy emigracja, to wszystko wpływa na trudną sytuację Ukraińców w kraju oraz coraz częściej skłania do emigracji. Polska jest jednym z najchętniej obieranych krajów. Spora diaspora ukraińska zamieszkuje również Trójmiasto.

 

Literackie spotkania

To nie będą pierwsze literackie spotkania w Muzeum Emigracji w Gdyni. Rok temu w Dworcu Morskim spotkali się znawcy i twórcy literatury skandynawskiej, a w 2016 roku tematem była literatura związana z emigracją. – Projekt [edit] Ukraina nawiązuje do letnich koncertów, na których gościliśmy artystów ze Wschodu. Organizowane przez nas spotkania to wyjątkowa okazja do rozmów i spotkań z wybitnymi znawcami tematyki ukraińskiej – mówi Maksymilian Bochenek, kierownik Działu Projektów Kulturalnych, Muzeum Emigracji.

 

Literatura, film i muzyka

W Sali kinowej Muzeum Emigracji pojawią się między innymi: znany reporter Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek czy Andrzej Stasiuk. W sobotę wieczorem odbędzie się pokaz niezwykłego filmu Donbas, opowiadającego o codziennym życiu mieszkańców pogrążonych w wojnie wschodnich regionów Ukrainy. Finałowym wydarzeniem spotkań będzie niedzielny koncert zespołu Haydamaky i Andrzeja Stasiuka. Artyści zaprezentują utwory z płyty Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia oprócz koncertu jest wolny. Niektóre spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Szczegółowy program literackich spotkań [edit] Ukraina na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.