Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak znaleźć pracę? Gdzie szukać? Kto może pomóc? Cykl szkoleń dla prywatnych agencji zatrudnienia rozpoczęty

Jak znaleźć pracę? Gdzie szukać? Kto może pomóc? Cykl szkoleń dla prywatnych agencji zatrudnienia rozpoczęty

Różne zawody

W Pomorskiem działa prawie pół tysiąca prywatnych agencji zatrudnienia. Od maja do września 2017 r. zaplanowano trzy spotkania, które pomogą im jeszcze skuteczniej i zgodnie z literą prawa poszukiwać ofert pracy i pośredniczyć w zatrudnianiu pracowników.

 

Tematem pierwszego szkolenia, które odbyło się 29 maja 2017 r., były aspekty prawne poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę. Czerwcowe będzie dotyczyć zagadnień prawnych związanych z pozwoleniem na pobyt i pracę w Polsce.

 

Prywatne agencje zatrudnienia

Rośnie znaczenie prywatnych agencji zatrudnienia na rynku pracy. W 2015 roku ponad 1,2 mln osób w Polsce znalazło zatrudnienie z ich pomocą. W 2016 roku na rynku ogólnopolskim działało 7386 agencji zatrudnienia, 36 proc. z nich prowadziło rekrutację w ramach naborów stałych, 32 proc. – w ramach pracy tymczasowej. W województwie pomorskim działa aktywnie 498 agencji. Prywatne agencje mogą być prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy w Polsce, agencjami doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, agencjami pracy tymczasowej czy wreszcie pośrednikami, wysyłającymi pracowników za granicę. Wpisy do rejestru agencji zatrudnienia oraz kontrolę działalności agencji na terenie województwa pomorskiego w imieniu marszałka województwa prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Zadaniem urzędu jest również wsparcie merytoryczne agencji.

 

Poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę

Pierwsze z cyklu trzech szkoleń dla agencji zatrudnienia, organizowane przez WUP w imieniu samorządu województwa, miało miejsce 29 maja 2017 r. Tematyka spotkania dotyczyła aspektów prawnych poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę. Szkolenie prowadziła Elżbieta Saramak, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Spotkanie podzielone było na dwie części –prelekcyjną oraz warsztatową, gdzie uczestnicy mogli wypełnić wnioski i kompletować odpowiednie dokumenty. W szkoleniu wzięło udział 20 przedstawicieli agencji.

 

Czerwcowe i wrześniowe spotkania

Kolejne szkolenie, dedykowane agencjom zatrudnienia, już 20 czerwca. Tym razem przedstawiciel Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału ds. Cudzoziemców omówi zagadnienia prawne związane z pozwoleniem na pobyt i pracę w Polsce dla cudzoziemców chcących podjąć zatrudnienie. Trzyczęściowy cykl zamknie wrześniowe szkolenie prowadzone przez specjalistę z Państwowej Inspekcji Pracy,

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.