Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak wygląda kalendarz 30 lat wydarzeń według Abramowicza? Święto Wolności i Solidarności w gdańskim NCK

Jak wygląda kalendarz 30 lat wydarzeń według Abramowicza? Święto Wolności i Solidarności w gdańskim NCK

Mieczysław Abramowicz

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem, twórcą książki „Kalendarz trzydziestolecia 1989-2019", a w samo południe – Akcja „Oddaj głos!". Nadbałtyckie Centrum Kultury świętuje 30-lecie wolnych wyborów. Na wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Częściowo wolne wyboru w Polsce odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Były jednym z punktów zwrotnych najnowszej historii Polski, inaugurujących proces transformacji politycznej, ekonomicznej i społecznej. W ramach 30. rocznicy wspomnianych wyborów, Gdańsk świętuje, a Nadbałtyckie Centrum Kultury do Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej w Gdańsku zaprasza do urn.

 

Spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem

W Ratuszu Staromiejskim, 5 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 będzie można spotkać się z Mieczysławem Abramowiczem, twórcą książki „Kalendarz trzydziestolecia 1989-2019″. Publikacja zawiera subiektywny wybór kluczowych dla historii Gdańska, Pomorza, Polski i świata wydarzeń, wzbogacony o unikatowe materiały zdjęciowe. „Obecny kalendarz, zaczynający się 4 czerwca (w domyśle: 1989 roku), a kończący 3 czerwca (w domyśle: 2019), obejmuje ni mniej, ni więcej tylko 10 958 dni. Prawie każdego z tych dni w Gdańsku, w Trójmieście, na Pomorzu, w Polsce, w Europie, na świecie wydarzyło się coś ważnego, ciekawego, śmiesznego lub strasznego, coś, co warto zamieścić w kalendarzu trzydziestolecia. Oczywiście nie wszystko, bo miejsca by nie starczyło. […] Ale nie martw się Drogi Czytelniku, wszystkim niedociągnięciom tego kalendarza możesz sam zapobiec: wystarczy tylko pod odpowiednią datą wpisać to, czego Twoim, Czytelniku, zdaniem ‒ brakuje.” (ze wstępu autora).

 

Akcja „Oddaj głos!”

Podczas obchodów 30-lecia częściowo wolnych wyborów w Polsce w Nadbałtyckim Centrum Kultury do 6 czerwca 2019 r. w godz. 10-18 odwiedzających wita Gary Cooper. Aktor zstąpił z legendarnego plakatu wyborczego, inspirowanego westernem „W samo południe”. Szeryf zaprasza do specjalnie zaaranżowanej na lokal wyborczy z 1989 roku Sali Mieszczańskiej, gdzie można zobaczyć plakaty i grafiki z okresu wyborów (materiały archiwalne ze zbiorów ECS) oraz wrzucić swój głos do oryginalnej urny z tamtego czasu, przechowywanej w NCK. Goście ekspozycji mogą skomentować na specjalnej karcie wyborczej swoje wspomnienia sprzed 30 lat lub wyrazić chęć konkretnych zmian we współczesnej Polsce.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.