Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak unijne pieniądze zmieniły Pomorze? Przyjdź na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Jak unijne pieniądze zmieniły Pomorze? Przyjdź na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Baloniki z flagą Unii Europejskiej

Przez trzy dni, od piątku, 11 do niedzieli 13 maja będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, a także zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca. Wszystko za darmo lub za niewielką opłatą.

 

To już VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Akcja została zapoczątkowana na Pomorzu i obecnie odbywa się w całym kraju. W ramach DOFE mieszkańcy i turyści mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń w regionie.

 

Zaplanuj weekend z DOFE

Jak co roku swoje drzwi dla mieszkańców otwierają muzea i galerie. Nietypowe atrakcje przygotowało Muzeum Gdańska. Wraz z przewodnikami będzie można odkryć tajemnice niedostępnych na co dzień zakamarków Twierdzy Wisłoujście. Z kolei w Muzeum Emigracji w Gdyni poznamy historię Polonii na całym świecie. Wystawy współczesnego malarstwa polskiego będzie można zobaczyć w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystarczy przejrzeć listę atrakcji i zaplanować własną trasę zwiedzania, a nawet cały weekend.

 

Za zamkniętymi (na co dzień) drzwiami

Bardzo ciekawie zapowiadają się atrakcje przygotowane przez wejherowską elektrociepłownię. W ramach DOFE będzie można zwiedzić zakład i dowiedzieć się, jak powstaje ciepło i prąd. Będą również konkursy dla najmłodszych. Z kolei Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie będzie można sprawdzić się jako maszynista w symulatorze szynobusu.          

 

Liczne zajęcia edukacyjne

W ramach Dni Otwartych zaplanowano wiele warsztatów i spotkań naukowych. Na specjalne spotkanie zapraszają Zdolni z Pomorza. W ramach chojnickiego Święta Nauki już w piątek i w sobotę będzie można uczestniczyć w warsztatach z robotami i nauczyć się kwantowej kryptografii. W Gdańsku będą też kursy nauki programowania C++. Z kolei w Debrznie będzie można wziąć udział w warsztatach z przedsiębiorczości, a w Gdyni w zajęciach artystycznych. Do laboratorium badań Ogniowych zaprasza Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. Pod okiem ekspertów będzie można sprawdzić, jak różne materiały zachowują się podczas pożaru oraz jak pracują morskie elektrownie wiatrowe.

 

A może coś na wolnym powietrzu?

Liczne atrakcje organizowane będą pod chmurką. W Gdyni będzie można zwiedzić z przewodnikami trzy dzielnice Witomino-Radoistację, Chylonię i  Oksywie. To nie będą typowe dla turystów trasy. Przewodnicy poprowadzą ciekawskich szlakiem rewitalizacji i opowiedzą o historii mijanych miejsc oraz o tym, jak zmienią się w ciągu najbliższych lat. W Pszczółkach będzie możliwość odwiedzenia jedynego w swoim rodzaju pszczelego ogrodu. Uczestnicy specjalnych warsztatów wykonają domki dla pszczół do swoich ogrodów. Będzie również wycieczka pszczelą ścieżką dydaktyczną do Parku Brzozowego.

 

Czym są DOFE?

Jest to akcja koordynowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, która pokazuje, jakie inwestycje zostały zrealizowane za pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej. – DOFE to nie jest zwykła akcja promocyjna. Są to setki wydarzeń w całym kraju, w których udział biorą tysiące mieszkańców. Atrakcje są dla każdego w wieku od jednego do 100 lat – zaprasza Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zobacz: Szczegółowa lista wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.