Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak pomóc zachować dzieła artysty ludowego? Niech wrócą anioły – koncert charytatywny

Jak pomóc zachować dzieła artysty ludowego? Niech wrócą anioły – koncert charytatywny

Józef Chełmowski

Sierpniowa wichura wyrządziła wiele szkód w naszym regionie. Zniszczyła m.in. zabudowania i ogród w Brusach, wypełnione pracami Józefa Chełmowskiego. Jak możemy pomóc zachować dzieła artysty?

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Urząd Miasta Kościerzyna, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Politechnika Gdańska zapraszają 5 i 7 października 2017 r. na charytatywne koncerty. Całkowity dochód z wydarzeń zostanie przeznaczony na odbudowę zniszczonych przez nawałnicę zabudowań i ogrodu Józefa Chełmowskiego.

 

Nawałnica

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. przez teren Kaszub przeszła potężna nawałnica, niszcząc domy, lasy, pola uprawne, pozbawiając dobytku mieszkańców. Kataklizm zniszczył zabudowania i ogród kaszubskiego artysty Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jaglie. Pilną sprawą jest naprawa zerwanego dachu w domu rodzinnym artysty, który jest też prywatnym muzeum regionalnym. Znajdują się w nim liczne prace Józefa Chełmowskiego: rzeźby, obrazy oraz pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, narzędzia używane w gospodarstwie. W przydomowym sadzie stoją rzeźby oraz ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie. Dzieła te również zostały uszkodzone.

 

Józef Chełmowski

Pochodzący z Brus w powiecie chojnickim artysta (26.02.1934-6.07.2013), zwany kaszubskim Leonardo da Vinci, to wybitny nosiciel tradycyjnych wartości własnego regionu i zasad ludowej estetyki, człowiek o niezwykłej osobowości i wszechstronnych zainteresowaniach; rzeźbiarz, malarz, konstruktor, filozof, kolekcjoner zabytków kultury materialnej i folkloru. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1978 r., laureat nagrody im. O. Kolberga (1995), Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2004), Medalu Gloria Artis (2006). Większość jego prac była inspirowana Biblią. Do najciekawszych należą figurki Madonny, przedstawionej zawsze w nieszablonowy sposób. Charakterystyczne dla twórczości Chełmowskiego jest łączenie symboliki wiary z kaszubszczyzną.

Źródło:Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach

 

„[…] W tejże małogburskiej zagrodzie, gdzie kiedyś nie brakowało nawet konia, dziś żyją przede wszystkim Józefowe dzieła, nie tylko rzeźby i obrazy, choć one są obecne w każdym zakątku. Swoistym niepowtarzalnym ich skupiskiem jest sad – bajkowy ogród – cząstka kaszubskiego raju, w którym każdego zadziwia bogata kolekcja starych i nowych uli – rzeźbiarsko-malarskich dzieł Józefa, z których nieliczne zasiedlają pracowite, niczym gospodarz, pszczoły.Niejednego z najmłodszych, wpuszczonych do Józefowej stodoły, zadziwiała kiedyś szczególnie Dedalowska machina lotnicza, a w ogrodzie nadal funkcjonujące perpetuum mobile.”

prof. J. Boszyszkowski, „Moi mistrzowie i przyjaciele”, Instytut Kaszubski, Gdańsk, 2015, s. 229

 

 

Niech wrócą anioły – koncert charytatywny

 • 5 października 2017 r., czwartek, godz. 18
  kino Remus, Sala widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego
  ul. 3 Maja 9
  Kościerzyna
 • 7 października 2017 r., sobota, godz. 18
  Politechnika Gdańska, Audytorium Novum
  ul. Gabriela Naruszewicza
  Gdańsk

 

W programie:

 • koncert norweskiego zespołu Roy Dinar Dreng & Friends
 • monolog z ,,Wyzwolenia’ w wykonaniu Ryszarda Jaśniewicza
 • fragment filmu ,,Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego’ Andrzeja Dudzińskiego
 • opowieść o artyście Józefie Chełmowskim – Agnieszka Babicz-Stasierowska
 • wystąpienie wnuczki artysty – Magdalena Wirkus
 • wernisaż malarski Grupy Artystycznej Duet Niemiec & Grzech
 • kiermasz produktów regionalnych

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.