Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/076306a9-82ff-4ea6-a8ad-b4ac653d0bb4.jpg Jak pomóc osobom po 50. z zaburzeniami widzenia? Spotkanie w szpitalu w Wejherowie

Jak pomóc osobom po 50. z zaburzeniami widzenia? Spotkanie w szpitalu w Wejherowie

Oko

Masz powyżej 50 lat? Coraz gorzej widzisz? Być może cierpisz na AMD, czyli wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej. Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla pacjentów odbędzie się w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w piątek, 17 maja 2019 r.

 

Spotkanie odbędzie się, już po raz drugi, na Oddziale Okulistycznym.

 

Przekażą cenne informacje

Podczas spotkania lekarze i pielęgniarki z Oddziału Okulistycznego przedstawią m.in. ogólne informacje o schorzeniu, zasadach terapii i monitorowaniu leczenia. Chodzi o podniesienie świadomości pacjentów dotyczącej schorzenia oraz zwiększenie poczucia współodpowiedzialności za terapię (m.in. ograniczenie czynników ryzyka, odpowiednia dieta) oraz włączenie bliskich w proces leczenia. Spotkanie ma też pomóc osobom z problemami widzenia np. pomoce optyczne, działanie Polskiego Związku Niewidomych, udogodnienia w codziennym życiu.

 

Co to za choroba?

AMD (age-related macular degeneration) – to związane z wiekiem schorzenie centralnej części siatkówki – plamki żółtej występujące u osób powyżej 50. roku życia. Głównym objawem jest pogorszenie widzenia centralnego, co zaburza, a w końcowym etapie choroby uniemożliwia, czytanie, rozpoznawanie twarzy czy prowadzenie samochodu. Natomiast nie doprowadza do całkowitej ślepoty, ponieważ nie dotyczy widzenia obwodowego. Wyróżnia się dwie postacie AMD – postać suchą (niewysiękową AMD NEX) i neowaskularną (wysiękową AMD EX). Na postać suchą nie ma skutecznego leczenia, zaś w postaci wysiękowej do ciała szklistego podawane są preparaty antyVEGF (Lucentis i Eylea).

 

240 pacjentów leczonych w Wejherowie

Terapie w ramach programu lekowego wysiękowej postaci AMD rozpoczęto w 2015 r. Umożliwiło to leczenie na poziomie innych krajów europejskich i objęcie nim znacznej grupy potrzebujących pacjentów. W województwie pomorskim z tego typu terapii można skorzystać w siedmiu ośrodkach, m. in. na Oddziale Okulistycznym w wejherowskim szpitalu.  Leczeniem objętych jest 240 osób. – Prowadzimy również pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani lub zostali wykluczeni z programu z powodu niespełniania kryteriów wyznaczonych przez NFZ, ale wymagający dalszej terapii – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.

 

Spotkanie z pacjentami dotyczące AMD

  • Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy
  • 17 maja 2019 r., piątek, godz. 14.00
  • sala konferencyjna
  • ul. A. Jagalskiego 9
  • Wejherowo
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.