Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak budowano Teatr Wybrzeże. Jubileuszowa wystawa na Targu Węglowym

Jak budowano Teatr Wybrzeże. Jubileuszowa wystawa na Targu Węglowym

Budowa Teatru Wybrzeże na Targu Węglowymw Gdańsku

70 lat w Trójmieście. 50 lat na Targu Węglowym. Wybrzeże gra dla Pomorza! Trwa jubileuszowy sezon artystyczny 2016/2017, a wystawa, która w styczniu i lutym była eksponowana na ulicy Tkackiej, do 23 kwietnia 2017 r. jest prezentowana przed gmachem Teatru na Targu Węglowym.

 

Wystawa poświęcona jest twórcom i często skomplikowanej historii teatru, który w trwającym sezonie 2016/2017 obchodzi podwójny jubileusz – przed 70 laty, 20 listopada 1946 r. odbyła się pierwsza premiera, natomiast 7 stycznia 1967 r. – 261. premiera zainaugurowała działalność gmachu na Targu Węglowym. „Zmierzch demonów” Romana Brandstaettera w reż. Jerzego Golińskiego otworzył nowe dzieje teatru.

Budowa nowego gmachu to zasługa Antoniego Biliczaka, aktora, ale przede wszystkim dyrektora naczelnego Teatru Wybrzeże w latach 1955-1980. To jego uporowi, zaangażowaniu i determinacji zawdzięczamy wielokrotnie odkładaną budowę i otwarcie gmachu Teatru Wybrzeże na Targu Węglowym. Batalia o odbudowę, a w zasadzie budowę teatru, trwała od roku 1947. W 1952 r. Centralne Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych otrzymało zlecenie na wykonanie projektu, a w 1957 przygotował go Lech Kadłubowski. Pierwsze ważniejsze decyzje zapadły dopiero w 1959 r., a 19 czerwca wmurowano akt erekcyjny pod budowę, zadekretowano pierwsze budżety, rozpoczęto prace rozbiórkowe w ruinach i budowa ruszyła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.