Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Cappella Angelica w Gdańsku

Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Cappella Angelica w Gdańsku

Anioł Mariacki

Festiwal Cappella Angelica w Gdańsku szuka odpowiedzi na to pytanie. W programie koncertu znajdzie się interesująca muzyka polska i inspirowana kulturą polską XVII i XVIII w.

 

Festiwal Cappella Angelica odbywa się w soboty lipca i sierpnia 2017 r. Fundacja Silva Rerum zaprasza na koncert otwierający tegoroczną edycję festiwalu Cappella Angelica – Muzyka Aniołów Mariackich. Miejsce na spotkanie z muzyką zlokalizowano w ramieniu transeptu bazyliki Mariackiej w Gdańsku, wśród grających barokowych figur muzykujących aniołów z dawnego prospektu organowego.

 

Jak brzmiałyby Anioły Mariackie gdybyśmy mogli je usłyszeć?

Capella Angelica to cykl koncertów kameralnych, w których instrumentaliści wykonują muzykę dawną i nową na tych samych instrumentach (są to instrumenty z epoki lub ich kopie), na których „grają” rzeźby z bazyliki Mariackiej. Muzycy „użyczą głosu” Kapeli Anielskiej. Festiwal poświęcony jest dawnej i nowej muzyce wykonywanej na instrumentach historycznych. Kryterium wyboru wykonywanego repertuaru jest zarówno czas powstania, przeznaczenie instrumentalne (wokalne), jak i tematyka i charakter muzyki.

 

Artyści poprzednich edycji

W dotychczasowych koncertach festiwalowych udział wzięło około 100 muzyków specjalizujących się w wykonaniu muzyki dawnej z wielu miast Polski, m.in. Gdańska, Torunia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Tarnowa, a także z Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Czech i Anglii.

 

Prospekt organowy bazyliki

W roku 2003 odnaleziono XVIII-wieczny prospekt organowy z bazyliki Mariackiej, wykonany w latach 1758-60 przez wybitnego rzeźbiarza działającego w Gdańsku Johanna Henricha Meissnera. Do czasu II wojny światowej liczące 120 głosów i 8176 piszczałek organy mariackie były największym instrumentem tego typu nad Bałtykiem. W 1944 r. zabytek zdemontowano i wywieziono. Organy oraz ich wystrój uznano za zniszczone lub zaginione. Wśród figur znajdowała się grupa Aniołów Instrumentów, Śpiewu i Tańca. Jest ona obecnie zrekonstruowana prawie w całości. Ideą festiwalu Cappella Angelica jest powiązanie tego wyjątkowego zabytku z „ukrytą w nim” muzyką. Koncerty festiwalu to wydarzenia, w którym dźwięk, obraz, historia i przestrzeń wzajemnie się dopełniają.

 

Cappella Angelica

 • soboty lipca i sierpnia 2017 r., , godz. 20.30
  koncert otwierający: 8 lipca 2017 r., sobota, godz. 20.30
 • bazylika Mariacka
 • ul. Podkramarska 5
 • Gdańsk
 • bilety:
  normalny – 20 zł
  ulgowy – 10 zł

 

W koncercie wystąpią:

 • zespół wokalny Simultaneo pod kierunkiem Karola Kisiela w składzie:
  Agata Bobrowska, Alicja Giętkowska-Liguz, Marta Studzińska, Anna Baranowska, Karolina Filipek, Marta Frączak, Alicja Sulkowska, Tomasz Grygo, Jan Suchorzewski, Szymon Chyliński, Tomasz Stępień
 • zespół instrumentów historycznych Silva Rerum arte:
  Maja Miro-Wiśniewska – flet traverso; Danuta Zawada – skrzypce barokowe; Paweł Miczka – skrzypce barokowe; Karolina Koślacz – viola da gamba; Małgorzata Skotnicka – klawesyn; Marek Kubat – teorba

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.