Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7e7b6381-c154-49e5-a7a8-2f8ab01791c8.jpg Irena Brzeska – Kania drewniany ptak

Irena Brzeska – Kania drewniany ptak

Artystka ludowa. Jej prace nawiązują zarówno do codzienności, relacji z drugim człowiekiem, jak i do świata baśni, legend i snów.

Wnikliwa obserwatorka ludzkich dusz, która swoje spostrzeżenia i emocje wyraża przez rzeźbę. Zdaniem artystki rzeźba jest teatrem, a każde dzieło opowiada pewną historię. Tworzy więc rzeźby, które łączy w instalacje, spektakle, dodaje o nich wiersz, opowieść, piosenkę.

https://www.facebook.com/irenabrzeskateatr/

Spektakl rzeźby „Kania drewniany ptak” inspirowany jest kaszubskim zwyczajem ścinania kani (ptaka ofiarnego) w noc świętojańską. Sztuka nie jest wiernym odtworzeniem zwyczaju, ale odrębną historią. Opowiada o tym, jak w małej społeczności na skutek plotek i intryg rodzi się nienawiść. W spektaklu „aktorami” są maski, marionetki, kukiełki, instalacje rzeźbiarskie i zabawki drewniane – całość autorstwa Ireny Brzeskiej. Artystka wykonała także rzeźbioną i malowaną scenografię, dzięki czemu spektakl jest wizualnie niezwykły. Bohaterowie ożywają za pomocą sznurków, ruchów rąk artystki, niektórych prezentuje poprzez maski. Odgrywając poszczególne role Irena Brzeska wczuwa się w każdą z postaci. Pokazuje przy tym prawdziwe emocje i uczucia. Dodatkowo niektóre sceny przeplata klimatycznym śpiewem.

Premiera spektaklu miała miejsce w 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, podczas  finału konkursu Rodno Mowa. Spektakl towarzyszył także wernisażowi i wystawie ,,Świat Prywatny” w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Za tę wystawę oraz cykl przedstawień teatralnych Irena Brzeska oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach otrzymali wyróżnienie w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.