Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1bdb45dc-113b-4f02-a07d-3c6ddf3b1c64.jpg Inwestycja w ekologię. Ponad 60 mln zł na ekologiczne źródła energii w pomorskich gminach

Inwestycja w ekologię. Ponad 60 mln zł na ekologiczne źródła energii w pomorskich gminach

Fot. Martyna Sawicka/UMWP

Niższe koszty ogrzewania i czystsze powietrze. Dzięki odnawialnym źródłom energii tak będzie w kilkunastu pomorskich miejscowościach. Efekty inwestycji zobaczymy już w przyszłym roku.

 

Umowę na dofinansowanie projektów związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych podpisali 20 września 2018 r. w Słupsku z lokalnymi samorządowcami i przedstawicielami firm podpisał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Po co gminom OZE?

Dzięki realizacji 24 inwestycji zwiększy się nie tylko bezpieczeństwo energetyczne regionu, ale również zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska. – Jest mi niezmiernie miło, że dziś podpisujemy te sześć umów. Złożonych wniosków o dofinansowanie było aż 262. Ale tylko najlepszych 24 mogło uzyskać dofinansowanie. Cieszę się, że wśród nich jest aż tyle z regionu słupskiego – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Z dotacji skorzystają nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale również przedsiębiorcy i stowarzyszenia mieszkańców.

 

Co i gdzie powstanie?

W Borzytuchomiu, Czarnej Dąbrówce i Tuchomiu wybudowane będą instalacje z paneli fotowoltaicznych zamieniające energię słoneczną w prąd. Oprócz nich powstanie między innymi 253 kolektorów słonecznych i 47 pomp ciepła. Tam, gdzie instalacja paneli nie będzie możliwa zamontowane zostaną kotły na biomasę. Łącznie w trzech gminach powstanie aż 464 instalacji odnawialnych źródeł energii w 32 budynków użyteczności publicznej oraz 432 budynkach mieszkalnych. Podobny projekt realizowany będzie w 54 miejscowościach powiatu słupskiego, gdzie powstaną 233 instalacje.

 

Dofinansowanie dla przedsiębiorców

Z dofinansowania na OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 skorzystają również przedsiębiorcy. W Boszyszkowych wybudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 2 MWe, a w Chośnicy o mocy 5MWe. Dzięki produkcji energii ze słońca zmniejszy się emisja szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Z kolei we Wrześciu powstanie biogazownia. W wyniku spalania surowców roślinnych powstawać będzie biogaz, który wykorzystany będzie jako paliwo do produkcji ciepła i prądu.  Z kolei w gminie Nowa Wieś Lęborska powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1 MWe.

 

Ile to będzie kosztować?

Łącznie na wszystkie inwestycje przeznaczonych będzie ponad 60 mln zł. Z tego z dofinansowania w ramach RPOWP2014-2020 beneficjenci otrzymają aż 40,7 mln zł. Wszystkie instalacje powinny zostać wykonane do końca 2019 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.