Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), znane również pod nazwą Interreg, będą musiały zostać przekształcone i usprawnione, ponieważ są rozdrobnione i często utrudnione przez biurokrację – powiedziała komisarz Corina Creţu Komisarz ds. polityki regionalnej.

Pani Komisarz ogłosiła istotne zmiany w architekturze programów Interreg, które wydają się zgodne z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów wydanymi na początku tego roku.

Programy EWT są obecnie fragmentaryczne i pokrywają się w wielu przypadkach, szczególnie w odniesieniu do basenów morskich, gdzie niektóre programy transnarodowe i transgraniczne obejmują ten sam obszar geograficzny, powiedziała Cretu.

Budżet UE finansuje obecnie ponad 100 różnych programów transgranicznych i transnarodowych, które działają w różnych instytucjach zarządzających w całej Europie, obejmując prawie wszystkie obszary przygraniczne między państwami członkowskimi lub państwami członkowskimi a krajami spoza UE. Zdaniem Pani Komisarz propozycja przygotowana w jej departamencie (DG Regio) zmniejszy tę fragmentację bez utraty lokalnego wymiaru współpracy. Będzie się również koncentrować na poprawie strategicznego wymiaru programów Interreg, łącząc je ściślej z istniejącymi strategiami europejskimi, międzyrządowymi i międzyregionalnymi. Takie podejście jest wynikiem ubiegłorocznego komunikatu w sprawie” Wzmocnienia unijnych regionów przygranicznych (dokument oryginalny „Boosting EU Border Regions”).

Komisarz dodała również, że usunięcie przeszkód prawnych i administracyjnych związanych z uwarunkowaniami w ramach granic każdego z państw UE pomoże w upowszechnieniu usług publicznych w takich obszarach jak transport, zdrowie i edukacja. Uproszczenie procedur będzie zatem elementem kluczowym Interreg 2020+. Uproszczone zostaną również systemy zarządzania oraz procesy kontroli, zostaną także wprowadzone uproszczone metody dla ponoszonych przez beneficjentów programów kosztów (w różnych krajach i różnych walutach).

W przedstawionym w 2016 r. sprawozdaniu w sprawie EWT Parlament Europejski wezwał Komisję do zaproponowania konkretnych działań w celu uproszczenia zasad sprawozdawczości, audytu i pomocy państwa oraz do ujednolicenia procedur. Parlament Europejski zauważył również, że chociaż EWT stała się jednym z dwóch równie ważnych celów Polityki Spójności na lata 2014-2020, jej budżet w wysokości 10,1 mld euro stanowi jedynie 2,8% budżtetu.

Relacja na podstawie artykułu źródłowego dostępnego tutaj.