Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Interna na Zaspie po remoncie. Nowe sale chorych i gabinety lekarskie. Zobacz, jak zmienił się szpital [ZDJĘCIA]

Interna na Zaspie po remoncie. Nowe sale chorych i gabinety lekarskie. Zobacz, jak zmienił się szpital [ZDJĘCIA]

 Otwarcie części oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Komfortowe sale chorych z łazienkami, 33 nowe łóżka, wyremontowane gabinety lekarski i diagnostyczno-zabiegowy. Ponadto, mobilny echokardiograf i system monitorowania pacjenta to m.in. efekty modernizacji Oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Drugi etap remontu kosztował prawie 3 mln zł.

 

Odnowione skrzydło interny w szpitalu na Zaspie otwarto 13 lutego 2019 r. W uroczystości wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska. Podczas tego wydarzenia Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Krystyna Czembrzyńska, wręczyli oddziałowi i ordynator Awie Barlikowskiej-Kostiuk medale 25-lecia Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Na czym polegał remont

Po zakończeniu II etapu modernizacji cała interna jest odnowiona i nowoczesna. W 2018 r. zostały zmodernizowane pomieszczenia z prawej strony oddziału chorób wewnętrznych na II piętrze w pawilonie A. W tej części interny w 16 pokojach są 33 nowe łóżka, w tym trzy podwyższonego dozoru medycznego. W pomieszczeniach są nowe łóżka i szafki przyłóżkowe. Przy każdej sali chorych znajduje się łazienka z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Do przewozu pacjentów służą nowe wózki transportowe. Na oddziale znajdują się też m.in. gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokój lekarski, punkt pielęgniarski oraz brudownik. Wyremontowano też hol windowy. Oddział został wyposażony w echokardiograf mobilny, a z dotacji z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Polkard kupiono system monitorowania pacjenta składający się z kardiomonitorów oraz centrali monitorującej.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podziękował pacjentom za cierpliwość i to, że musieli znosić trudy budowy. – Dzięki modernizacji szpitala wszyscy chorzy będą mieli lepsze warunki leczenia i opieki – dodał Struk. 

– Oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, to kolejny, po Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni, tzw. marszałkowski podmiot leczniczy, w którym z budżetu województwa pomorskiego sfinansowaliśmy modernizację i nowe wyposażenie. Dzięki temu oddział zyskał nową jakość – mówiła Agnieszki Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Oddziały internistyczne w większości szpitali są intensywnie użytkowane, obłożenie na nich często dochodzi do 100 proc. Ta inwestycja była konieczna. Oznacza poprawę komfortu pobytu pacjentów w naszej placówce, co wpływa na cały proces leczenia i powrotu do zdrowia. Nie zapominajmy też, że personel medyczny uzyskuje bardziej dogodne warunki pracy – dodała Kapała-Sokalska.

–  Teraz cały oddział będzie dobrze wyposażony. Pacjenci nie tylko z Gdańska będą mieć dobrą opiekę – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.  Awa Barlikowska-Kostiuk, ordynator oddziału: „Mamy sprzęt na miarę XXI wieku i bardzo dobrze wyszkoloną kadrę. W 2020 r. interna będzie obchodzila jubileusz 35-lecia. Ten remont to prezent. Wierzę, że pacjenci bedą zadowoleni”.

 

Ile kosztował remont?

Całkowity koszt remontu w latach 2016-2018 to prawie 6 mln zł. Oddział dysponuje łącznie 67 łóżkami. Na II etap remontu i wyposażenia (roboty budowlane, wyposażenie medyczne i niemedyczne) w 2018 r. wydano prawie 2,9 mln zł. Środki w wysokości 2,5 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, pozostałą kwotę dołożył szpital. Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 r. oddano do użytku wyremontowane lewe skrzydło interny, które kosztowało ponad 3 mln zł.

 

Fot. Aleksander Olszak

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.