Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8055dd27-1bc9-415a-a6c2-e911f90fc39a.jpg Inne wizje sztuki, różne techniki malarskie. Poznaj twórczość niezwykłego szwajcarskiego duetu

Inne wizje sztuki, różne techniki malarskie. Poznaj twórczość niezwykłego szwajcarskiego duetu

Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach to pierwszy w Polsce, tak duży pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej. Jej wernisaż odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r. w Pałacu Opatów w Gdańsku.

 

Silvia Gertsch i Xerxes Ach tworzą niezwykły artystyczny duet. Każde z nich ma nie tylko inną wizję sztuki, ale również posługuje się zupełnie inną techniką.

Silvia Gertsch jako podłoże swoich prac wykorzystuje… szkło. To niezwykle rzadko spotykany w tej roli materiał. Artystka maluje sceny niemal fotorealistyczne, przepełnione światłem i charakteryzujące się intensywną barwą. Dla malarki otaczający świat i ludzie są nieustannym źródłem inspiracji. Maluje sceny rodzajowe, portrety, ale również nastrojowe pejzaże. Jej doświadczenie barwy jest specyficzne i zadziwiające. To wysmakowany realizm czerpiący swoje inspiracje z najlepszych wzorów sztuki XIX w.

Xerxes Ach tworzy abstrakcyjne kompozycje. To artysta, który plamie barwnej nadaje nie tylko kształt, ale również efekt trójwymiarowości. Jego obrazy zachwycają perfekcją wykonania, a kolor zadziwia swoją przestrzenną mocą. To działa, które nawiązują dialog z całym nurtem malarstwa abstrakcyjnego.

Prezentacja ich twórczości stanowi dobry przykład uniwersalnego języka sztuki. Co więcej, wystawa prac obu artystów to także pretekst do przedstawienia ich relacji z takimi samymi zjawiskami artystycznymi występującymi w polskiej sztuce współczesnej, zwłaszcza ze sztuką abstrakcjonistów tworzących na Wybrzeżu.

 

Painting 1
Painting 2
Painting 3

Xerxes Ach, „Painting” (2010-2011). Fot. Markus Mühlheim

 

Harmonia kontrastów. Silvia Gertsch i Xerxes Ach

 • wernisaż: 23 września 2018 r., niedziela, godz. 18.00
 • wystawa czynna: 24 września 2018 r. – 6 stycznia 2019 r.
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku
 • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
 • ul. Cystersów 18
 • Gdańsk-Oliwa
 • godziny otwarcia:
  do 30 września: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
  od 1 października: wtorek-niedziela, godz. 9.00-16.00
 • ceny biletów:
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 6 zł
  dzieci i młodzież (7-26 lat) – 1 zł
  rodzinny – 18 zł

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri oraz burmistrz Berna Alec von Graffenried.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.