Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Historia Westerplatte opowiedziana przez współczesnych artystów. Przed nami druga edycja „Światłocieni”

Historia Westerplatte opowiedziana przez współczesnych artystów. Przed nami druga edycja „Światłocieni”

Instalacja audiowizualna „Respiracja" przy Nowych Koszarach

Druga edycja „Światłocieni" zostanie zorganizowana na Westerplatte w piątek i sobotę, 6 i 7 września 2019 r. Na terenie półwyspu pojawi się siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku.

 

– Westerplatte po raz drugi stanie się miejscem artystycznych form wyrazu: animacji, mappingu 3D i instalacji multimedialnych. Głównym tematem tegorocznej edycji „Światłocieni” będzie refleksja nad miejscem pamięci i tym, jakie przesłanie niesie skrawek ziemi, na którym rozpoczął się najstraszniejszy konflikt XX wieku. Konflikt, który odcisnął swoje piętno na świadomości zbiorowej wielu społeczeństw – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Siedem instalacji, trzy nowe opowieści

Zwiedzający będą mogli poznać efekt pracy kilkudziesięciu osób: reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów z Trójmiasta oraz Warszawy. Za pomocą uniwersalnego języka sztuki odniosą się oni do dziedzictwa Westerplatte, w tym obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r., a także powojennej historii półwyspu.

Efekty ich pracy będą prezentowane w siedmiu miejscach. Ponownie będą wykorzystane multimedia „Willkommen”, „Bad News”, „Respiracja” oraz „Nadzieja”, ale na tegoroczną edycję festiwalu artyści przygotowali także nowe instalacje: „Brama”, „3 kolory” oraz „Listy z Westerplatte”. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie podświetlony Cmentarzyk Obrońców Westerplatte.

 

Ubiegłoroczna edycja spektaklu multimedialnego „Światłocienie” została wyróżniona w konkursach: Pomorska Nagroda Muzealna za 2018 rok oraz Free Time Festiwal.

 

 

Westerplatte. Światłocienie II

  • 6-7 września 2019 r., piątek-sobota, godz. 20.00-23.00
  • Gdańsk-Westerplatte

 

Spacery z przewodnikami:

Co 15 minut, począwszy od godz. 20.00, sprzed namiotu przy Wartowni nr 1 będzie można wyruszyć na zwiedzanie instalacji z przewodnikiem. Odwiedzenie wszystkich miejsc zajmie ok. 60 minut. Spacery będą prowadzone w językach polskim i ukraińskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Baner Światłocienie II

Światłocienie II - opis instalacji

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.