Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f4da137d-b556-426a-8fde-43c835c97ad1.jpg Tabaka, heklunki oraz… porady zdrowotne. Skansen we Wdzydzach zaprasza na jarmark

Tabaka, heklunki oraz… porady zdrowotne. Skansen we Wdzydzach zaprasza na jarmark

Jarmark Wdzydzki

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach impreza folklorystyczna. W sobotę i niedzielę, 15-16 lipca 2017 r., w Kaszubskim Parku Etnograficznym odbędzie się tradycyjny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. W tym roku program imprezy obejmie także bezpłatne badania i konsultacje.

 

Już po raz 44. w trzecią sobotę i niedzielę lipca w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich zorganizowany zostanie słynny jarmark. Wydarzenie to co roku przyciąga kilkanaście tysięcy gości, wśród których są zarówno mieszkańcy Pomorza, jak i turyści przyjeżdżający na Kaszuby na wakacje.

W ramach imprezy odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, rzemiosł i tradycyjnych zajęć wiejskich, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.

Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby (w tym m.in. heklunki, czyli wyroby szydełkowe). Jak zawsze skorzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji i prezentacji swoich dzieł.

W atmosferze tego święta wyjątkowo smakować też będą specjały regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe czy konkursy z nagrodami gwarantują dobrą zabawę.

 

W programie m.in.:

 • kiermasz prac artystów ludowych, rzemieślników i rękodzielników z kraju i zagranicy,
 • występy grup folklorystycznych z Kaszub i Słowacji,
 • koncerty zespołów Niwa Modrego Lnu i Orkiestra Świętego Mikołaja,
 • recital Pawła Ruszkowskiego,
 • przysmaki kuchni regionalnych,
 • pokazy tradycyjnych rzemiosł, zawodów i zajęć wiejskich,
 • gry, zabawy i konkursy.

 

Występy grup folklorystycznych

Występy grup folklorystycznych. Fot. Bartosz Stachowiak

 

W sobotę, 15 lipca, wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja Pomorskie dla Zdrowia organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy współudziale Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Podczas jarmarku będzie można bezpłatnie skorzystać m.in. z porad dietetyczno-żywieniowych, badania ciśnienia krwi i poziomu cukru czy cholesterolu, pomiaru BMI (obliczanie wskaźnika masy ciała), konsultacji dermatologicznych nt. ochrony skóry przed promieniowaniem UV wraz z badaniem znamion, a także nauki samobadania piersi. Odbędą się też szkolenia i pokazy zespołu ratownictwa medycznego.

 

44. Jarmark Wdzydzki

 • 15-16 lipca 2017 r., sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00
 • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
 • ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68
 • Wdzydze Kiszewskie

 

44. Jarmark Wdzydzki

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.