Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów. Promocja wyjątkowych wydawnictw

Gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów. Promocja wyjątkowych wydawnictw

Fot. Marta Krzyżowska

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. w Domu Uphagena odbędzie się promocja książki i albumu płytowego poświęconych gdańskiemu kompozytorowi i klawesyniście Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Wydawnictwa będzie można kupić w promocyjnej cenie.

 

Johann Gottlieb Goldberg, uczeń Jana Sebastiana Bacha i jego syna Wilhelma Friedemanna Bacha, przeszedł do historii jako XVIII-wieczny wirtuoz klawesynu oraz ceniony kompozytor. Choć pozostawił po sobie niewiele utworów, jego artystyczna spuścizna jest ceniona w kręgach znawców muzyki dawnej.

 

Dokładnie w dniu 263. rocznicy śmierci artysty, współczesna wirtuozka klawesynu prof. Alina Ratkowska zaprezentuje pierwszą w piśmiennictwie polskim i zagranicznym monografię oraz nagrane przez nią albumy muzyczne poświęcone Goldbergowi.

– Prezentowane wydawnictwa to gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów ceniących muzykę dawną. Książka dostarcza wielu informacji na temat życia prywatnego i zawodowego Goldberga, natomiast płyty pozwalają zanurzyć się w jego muzyce. A to muzyka tak piękna i doskonała, że jeden z utworów Goldberga został mylnie przypisany jego nauczycielowi, Janowi Sebastianowi Bachowi – mówi prof. Alina Ratkowska.

Rozmowę z prof. Aliną Ratkowską, pomysłodawczynią organizowanego od 2006 r. gdańskiego Festiwalu Goldbergowskiego, poprowadzi Jarosław Zalesiński – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Prof. Alina Ratkowska

Profesor Alina Ratkowska. Fot. Szymon Brzośka

 

Promocja książki i albumu płytowego „Śladami Goldberga”

  • 13 kwietnia 2019 r., sobota, godz. 11.00-12.30
  • Dom Uphagena
  • ul. Długa 12
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Publikację „Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756)” będzie można nabyć w promocyjnej cenie 20 zł, zaś dwupłytowy album „Johann Gottlieb Goldberg. Complete solo harpsichord works” w cenie 30 zł.

 

Baner wydarzenia Śladami Goldberga

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.