Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a5aa92ce-d702-4e44-8c7d-f5596166f4bd.jpg Grafika, akwarela i kolaż inspirowane Szekspirem. Pochód królów Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej

Grafika, akwarela i kolaż inspirowane Szekspirem. Pochód królów Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej

Król i królowa Makbet

Gdański Teatr Szekspirowski od 1 kwietnia zaprasza na wystawę inspirowaną dramatami Wiliama Szekspira. Prace Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej będzie można oglądać do 3 maja 2017 r.

 

Wystawa obejmuje ilustracje Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej do takich utworów Szekspir jak: „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Hamlet” czy „Burza”. Prace wykonane są w technice mieszanej (rysunek, grafika, akwarela, kolaż), reprodukowane cyfrowo i eksponowane w formie wielkoformatowych wydruków. Wernisażowi, 1 kwietnia, towarzyszyć będzie koncert solowy Ola Walickiego, syna artystki.

 

Piętno teatru

Teatr w życiu artystki jest obecny od początku. Można wręcz stwierdzić, że urodziła się w teatrze. W domu, w którym spędziła dzieciństwo, mieściła się sala teatralno-widowiskowa dla 650 widzów ze sceną, balkonami i kotarami. Sala, w której regularnie odbywały się koncerty i spektakle, znajdował się niedaleko rynku w Wejherowie. Wraz z hotelem i restauracją, tworzyła rodzinny interes prowadzony od lat 20. XX wieku przez dziadka Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej, Leona Prusińskiego seniora.

Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku znowu znalazła się w teatrze. Pracowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku projektując plakaty do spektakli. Zaprojektowała też kostiumy do „Wieczoru Trzech Króli” Williama Szekspira w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

 

Brzemię Szekspira

Po latach wróciła do wnikliwej lektury dzieł Szekspira. – Czytając, rysowałam – mówi Baliszewska-Walicka. – Analiza złożonych wątków akcji, opisów ludzkich emocji i dramatów zainspirowała mnie do stworzenia cyklu grafik ilustrujących to, co najbardziej poruszyło mnie w sztukach Szekspira. Walka o władzę, przemoc, nienawiść, oszustwa, wulgarność, fałsz, podstęp, ale i poszukiwanie dobra, miłości, przyjaźni i zatracenie w dochodzeniu do prawdy i sensu życia – dodaje.

 

Aleksandra Baliszewska-WalickaAleksandra Baliszewska-Walicka. Fot. materiały prasowe organizatora

Aleksandra Baliszewska-Walicka – urodziła się w 1939 r. w Wejherowie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Była laureatką szeregu nagród, m.in. Gdańskiego Plakatu Roku oraz trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce w konkursie na plakat Jarmarku Dominikańskiego. Uczestniczyła w wielu wystawach malarskich i graficznych w kraju i zagranicą. Pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku,  była pedagogiem i wychowawcą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Aktywnie tworzy i prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

 

 

 

Wystawa prac Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej „Pochód krolów” – cykl ilustracji inspirowanych dramatami Williama Szekspira

  • 1 kwietna 2017 r., sobota, godz. 16.30 – wernisaż
  • 2 kwietnia – 3 maja 2017 r., godz. 14.00-19.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.