Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Gorąca debata na sesji sejmiku nad protestem nauczycieli. Skandaliczne słowa radnego PiS

Gorąca debata na sesji sejmiku nad protestem nauczycieli. Skandaliczne słowa radnego PiS

Radny Prawa i Sprawiedliwości Karol Guzikiewicz

Podczas sesji sejmiku 25 kwietnia 2019 r. radni przyjęli stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej, która poparła strajk nauczycieli. Rada sprzeciwia się obniżaniu wartości zawodu nauczyciela i podkreśla, że nauczyciele i pracownicy oświaty walczą przede wszystkim o dobrą edukację dla każdego polskiego ucznia.

 

Za przyjęciem uchwały popierającej stanowisko PRO głosowało 17 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz PSL-u. 9 radnych PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

„Rosyjskie służby stoją za strajkiem nauczycieli!”

Stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej, która murem stanęła za nauczycielami, przedstawiła radna Danuta Rek. Rada wyraziła stanowczy sprzeciw wobec deprecjacji zawodu nauczyciela. Uchwałę popierającą strajk nauczycieli skrytykowali radni PiS.

Odnosząc się do stanowiska, radny PiS Karol Guzikiewicz stwierdził, że za strajkiem nauczycieli stoją rosyjskie służby specjalne. Dodał też, że Związek Nauczycielstwa Polskiego to organizacja założona w 1983 r. przez „generałów Stanu Wojennego, zomowców, ormowców i komunistów”. A cała sytuacja ze strajkiem nauczycieli wykorzystywana jest przez opozycję do bieżącej walki politycznej. Z kolei przewodniczący klubu radnych PiS Jerzy Barzowski mówił, że popieranie akcji nauczycieli, to – jak się wyraził – skandal i psucie demokracji. I że nie można obwiniać rządu za całą sytuację.

W odpowiedzi Jerzy Kozdroń, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, zaapelował o kulturalną i merytoryczną dyskusję. – Apeluję do kolegów o nieużywanie słów takich, jak skandal czy politykowanie, bo mówimy o problemie publicznym – podkreślał Kozdroń. – Chodzi o protest sporej grupy społecznej i tym bardziej powinniśmy o tym dyskutować i zawierać konkretne stanowisko. Tymczasem insynuowanie, że jesteśmy inspirowani przez wrogie siły ze wschodu, jest szkodliwe – dodał Kozdroń.

Ostatecznie uchwała popierająca stanowisko PRO została przyjęta głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i PSL. Radni PiS nie głosowali.

Zobacz: Stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej w sprawie protestu nauczycieli

Czyt. więcej: Pomorska Rada Oświatowa murem za nauczycielami

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.