Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Geotermalne ogrzewanie na kolei. Eksperymentalny rozjazd kolejowy

Geotermalne ogrzewanie na kolei. Eksperymentalny rozjazd kolejowy

Rozjazd kolejowy z ogrzewaniem geotermalnym.

Jeden z rozjazdów zamontowanych na stacji w Słupsku ogrzewa energia geotermalna. To nowatorski projekt i jedyna taka technologia w Polsce.

 

Współpraca Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z innowacyjnymi firmami przynosi coraz lepsze efekty.

 

Słupska innowacja

Wśród kilkudziesięciu rozjazdów jakie znajdują się na stacji kolejowej w Słupsku, wyróżnia się jeden szczególny. Jest to jedyny w Polsce rozjazd ogrzewany energią geotermalną. Opracowana przez gdyńską firmę Arex technologia, pozwala zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia grzewcze. Dzięki zastosowaniu geotermii ograniczane są straty ciepła, związane z jego przesyłaniem. Nie bez znaczenia jest również likwidacja emisji spalin i gazów cieplarnianych.

 

Czy instalacja będzie powszechnie stosowana?

Na razie przeszkodą w upowszechnieniu technologii są zarówno aspekty prawne jak i cena samego urządzenia. Konieczna jest również certyfikacja urządzeń przez zarządcę infrastruktury. Słupska instalacja pełni więc przede wszystkim funkcje naukowe. Projekty prowadzone wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej mają na celu rozwijanie zastosowań energii geotermalnej w kolejnictwie.

 

Podgrzewane rozjazdy

Kolejowe rozjazdy mogą być przestawiane ręcznie lub mechanicznie. W warunkach zimowych, aby uniknąć zablokowania przez lód i śnieg rozjazdy  muszą być ogrzewane. W tej chwili te starsze, sterowane ręcznie są odśnieżane przez pracowników kolei. Rozjazdy mechaniczne są podgrzewane, aby roztopić śnieg i lód. W Polsce stosowane jest ogrzewanie elektryczne, gdzie prąd pozyskiwany jest z sieci energetycznej. W Niemczech Istnieją też instalacje olejowe lub wodne. W krajach skandynawskich, z uwagi na surowy klimat, stosuje się ogrzewanie gazowe.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.