Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Gdański tramwaj jeździ po Krakowie. Wygląda jak z lat 60. XX wieku

Gdański tramwaj jeździ po Krakowie. Wygląda jak z lat 60. XX wieku

Tramwaj Ring w Krakowie

Gdański tramwaj jeździ po Krakowie. Wygląda jak z lat 60.

 

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wyremontowało tramwaj Ring. –  Jeszcze w latach 80. XX wieku. został on przekazany z Gdańska do Krakowa, gdzie miał być eksponatem ogólnopolskiego muzeum tramwajów – opowiada Mariusz Szałkowski, wicedyrektor MPK Kraków. – Do stanu czynnego zabytku pojazd został doprowadzony dopiero teraz. Tramwaj jest pomalowany w barwy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Gdańsk-Gdynia, takie same jakie obowiązywały w latach 50. XX wieku. Odbudowa pojazdu była trudna, z uwagi na brak dokumentacji. Detale wewnątrz pojazdu odtwarzane były ze zdjęć. W wakacje czerwony  tramwaj będzie obsługiwać Krakowską Linię Muzealną.

To już drugi zrekonstruowany tramwaj Ring. Pierwszy odnowiony został w 2016 roku dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku (obecnie Gdańskie Autobusy i Tramwaje). Wraz z innymi czynnymi tramwajami historycznymi można go spotkać podczas przejazdów okolicznościowych oraz, podobnie jak w Krakowie, na liniach turystycznych.

Tramwaje Ring były budowane w Gdańskiej Fabryce Wagonów w latach międzywojennych. Regularnie kursowały w komunikacji miejskiej do lat 60.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.